28. Pınar Kido Resim Yarışması


Türkiye’nin öncü gıda markası Pınar’ın bu yıl 28’ncisini düzenlediği ve 799 bin 182 adet resimle rekor sayıda başvuru alan “Pınar Kido Resim Yarışması” sonuçlandı.  İstanbul Büyükada’da gerçekleşen ödül töreninde “Başarı Sertifikaları”nı Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı‘ndan alan 22 öğrenci 15 Haziran haftası boyunca da Büyükada’da gerçekleşen 4. Pınar Sanat Haftası”nda sanat dolu bir hafta geçirdi. Yarışma sonucunda 22 minik ressam dizüstü bilgisayarla ödüllendirilirken, en çok resim gönderen 10 okul da masa üstü bilgisayar kazandı. Minik ressamların Sanat Haftası’nda hazırladıkları resimler arasından seçilen üç ayrı resim ise 10 milyon adet Pınar Süt kutusunu süsleyerek, market raflarında yerini alacak.

Pınar Kido Resim Yarışması’nın bir ödülü de kazanan minik ressamların katıldığı “Sanat Haftası”ydı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen ve Büyükada’da buluşan çocuklar, hem 800 bine yakın başvuru arasından seçilmenin haklı gururunu yaşadı hem de bir hafta boyunca Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ve ekibi yönetimindeki atölye çalışmaları, film gösterimleri, barbekü partileri ve tekne turuyla eğlenceli ve sanat dolu bir hafta geçirdiler.

799 bin 182 adet resimle Türkiye’nin en çok başvuru alan tek resim yarışması

Pınar Kido Resim Yarışması’na başvuran resimlerin bölgesel dağılımına bakıldığında ise; 224.995 adet resim ile Marmara Bölgesi ilk sırayı alıyor. Ardından, 144.311 resim ile Ege, 120.901 resim ile Akdeniz, 111 bin 103 resim ile İç Anadolu, 81.153 resim ile Karadeniz, 73.574 resim ile Güneydoğu Anadolu, 40.717 resim ile Doğu Anadolu Bölgesi ve son olarak 2.428 adet resim ile KKTC sıralamada yerini alıyor.

Yarışmaya katılan rekor sayıda resmin yan yana sıralandığında görsel olarak çıkardığı devasa büyüklük de rekorun haklılığını kanıtlar nitelikte. Türkiye’nin 780 bin kilometrekare olan izdüşüm alanına eşit sayılabilecek bir büyüklüğe erişen resimlerin tümü neredeyse Türkiye’de her kilometrekare başına bir resim düştüğünü gösteriyor. 35×50 cm ebadındaki resimler yan yana sıralandığında, 453 km olan İstanbul-Ankara arası mesafeye erişirken, 256 tane Boğaziçi Köprüsü’yle eşdeğer bir uzunlukta. Rakamsal olarak neredeyse Amsterdam’ın nüfusuna eşit olan 799 bin 182 adet resim ile 25 futbol sahası büyüklüğünde bir zemin de kaplanabiliyor. Tüm bu veriler ise; Türkiye’nin “Pınar Kido Resim Yarışması”na gösterdiği ilgiyi apaçık ortaya koyuyor.

Bu yıl Pınar Kido Resim Yarışması’nın jüri üyeleri; Prof. Hüsamettin Koçan (ressam), Prof. Mümtaz Sağlam (ressam), Evrim Altuğ (gazeteci), İhsan Yılmaz (gazeteci) ve Fidangül Sürekli’den (resim öğretmeni) oluşuyordu. Seçici Kurul’a yoğun başvuru nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden oluşturulan özel bir jüri de destek verdi.

28. Pınar Kido Resim Yarışması’nda kazanan eserler şöyle: 

Dizüstü bilgisayar kazanan 22 öğrenci

Marmara Bölgesi
1 Eylül Zeynep Kuleli İstanbul
2 Berfin Dicle Onar Sakarya
3 Oğuzhan Tekin İstanbul

Ege Bölgesi
4  Beti Pınar Vasilca İzmir
5 Mert Altınkalp İzmir
6 Bengisu Çamkir Manisa

İç Anadolu Bölgesi
7 Zeynep Ekiz Ankara
8 Yılmaz Altıntaş Eskişehir
9 Mehmet Taşdemir Kayseri

Karadeniz Bölgesi
11 Aybala Yılmaz Zonguldak
12 Emine Çamur Samsun
13 Elif Yılmaz Trabzon 

Akdeniz Bölgesi
14 Semih Gülseven Isparta
15 Doğukan Özdemir Antalya
16 Selin Yüksel Antalya

Doğu Anadolu Bölgesi
17Nurbanu Gün Malatya
18 Cem Maden Erzincan
19 Erdem Koç Erzincan

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

20 Rahşan Bulut Diyarbakır 
21 Songül İlbaş Gaziantep
22 Yiğit Çevik Gaziantep

K.K.T.C.
1 Melek Bahçe Lefkoşa

Masa üstü bilgisayar kazanan 10 okul
1 İnönü İ.Ö.O. Mersin
2 Hürriyet İ.Ö.O. Gaziantep
3 Vasıf Çınar İ.Ö.O İzmir
4 Anadolu Kalkınma Vakfı İ.Ö.O. Düzce
5 Yenibosna İ.Ö.O. İstanbul
6 İsmetpaşa İ.Ö.O. İstanbul
7 Kanuni Sultan Süleyman İ.Ö.O. Şanlıurfa
8 Şehit Öğretmen Şevki Akgün İ.Ö.O. Iğdır
9 Erdoğan Şahinoğlu İ.Ö.O. Adana
10 Küçük Hasancık İ.Ö.O. Adıyaman