Hamilelik

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelik döneminde baş ağrısı; migren, gebelik tokemisi, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni ile yaşam tarzındaki değişiklikler nedeniyle sıklıkla görülmektedir. Hamileliliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayında görülen baş ağrılarının sebebi strese bağlı etkenler de olabilir.

Hamileliğin ilk aylarında meydana gelen hormonal değişimler, kan hacmindeki değişiklik, hormonal ilaçlar, erken doğum tehdidi nedeniyle kullanılan ilaçlar başta olmak üzere, birçok etken baş ağrısına yol açabilir. Hamilelik döneminden önce, kafein ve tütün kullanan kadınların, hamilelik döneminde bu maddeleri bırakması da, yoksunluk hali nedeniyle baş ağrısına yol açabilmektedir.Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısına Karşı Ne Yapılmalı?

Gebelikte sık görülen ve şiddetli bir durum alabilen baş ağrısının etkisini azaltmak ya da baş ağrısından kurtulmak için hamilelerin dikkat etmesi gereken temel noktalar şöyledir:

  1. Kan şekerini düzenlemek için sık sık ve az miktarda yemek yiyin.
  2. Ilık duş alın ve sessiz, ışığı rahatsız etmeyen bir ortamda dinlenin.
  3. Su tüketimine dikkat edin.
  4. Yoğurt, kurutulmuş et, yer fıstığı, alkol, sigara gibi baş ağrısını tetikleyebilen gıdalardan ve maddelerden uzak durun.
  5. Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrıları için göz ve burun kısmına sıcak havlular uygulayın.
  6. Uyku düzeninize dikkat edin.
  7. Baş ağrısına yol açan faktörün ilaçlar olduğunu düşünüyorsanız ya da ilaçların baş ağrısına yol açan bir etkisi varsa, doktorunuzla görüşün.
  8. Aldığınız önlemlere karşı baş ağrısı azalmadan devam ediyorsa, nöroloji uzmanına başvurun.

Hamilelik döneminin başında ve sonunda ortaya çıkan baş ağrısı, hamile kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi, daha fazla strese yol açabilir. Bebeği de olumsuz etkileyen bu durumu ortadan kaldırmak için baş ağrısının sebeplerinin araştırılması ve bu konuda doktorla birlikte hareket edilmesi önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı