Masal şehri ‘İstanbul’


Tarihini ve kültürünü bilen nesillerin yetişmesi sağlıklı toplumların ideal unsurlarındandır. Çocuk yaşlarda edinilen bilgiler, hem kalıcı özellik taşır, hem de bir kültürel değer olarak kişinin benliğine yerleşir. Bu gözle bakıldığında, medeniyeti ve insanlığıyla asırlar boyu kendinden bahsettiren Osmanlı’yı yeni kuşaklara aktarmak, bu medeniyetin çocukları olarak herkese bir sorumluluk yüklüyor.

İstanbul’u İstanbul yapan, dahası bir medeniyet başkenti yapan incelikler ve güzellikler, bir masal kurgusu içerisinde kaleme alındı ve “altın” değerinde bir eser ortaya çıktı. Nesil Çocuk Yayınları arasında yayınlanan eser, “Kitap Kuşu” kurgusu üzerinden ilerliyor. Kuşların sultanı Kitap Kuşu, Kaf Dağı’nın sultanının görevlendirmesiyle zaman ve mekân ötesi yolculuğa çıkıyor ve masal şehri İstanbul’a geliyor. Burada insani güzellikler derliyor ve gördüklerini her gün masal defterine yazıyor.

Kitap Kuşu neler mi görüyor? Kuşların minyatür saraylarını ve sadece kedilerin tedavi edildiği özel kedi hastanesini görüyor, etkileniyor. Atlara haftada bir gün tatil yaptıran faytoncuyu görüyor, kanatlarıyla alkışlıyor. Fakirlerin bakkal borcunu ödeyen cömert zengini görüyor, duygulanıyor. Sadaka taşına gizlice para koyan varlıklı insanı ve sadece ihtiyacı kadarını alan fakiri görüyor, hayran kalıyor. Yirmi katırla taşınan kütüphaneyi görüyor, ne büyük bir ilim sevgisi diyor. Okula yeni başlayan çocuklara eşlik eden “âmin alayı”nı görüyor, kendisi de onlara katılıyor. Derdi olanlara derman yetiştiren âlimin “sepet asansörü”nü görüyor, içinden dualar ediyor. Boğaz’ı uçarak geçen Hezarfen’i görüyor, şaşakalıyor. Karıncayı incitmeyen sultanı görüyor, ne güzel bir incelik diyor. Ve bunları kalem tutan kanatlarıyla yazıyor yazıyor ve ortaya “İstanbullu Masallar” çıkıyor.

Nurefşan Çağlaroğlu’nun damaklarda edebi tat bırakan üslubu, İlknur Salman’ın harika masalsı çizgileriyle “İstanbullu Masallar” çocukların elinden düşüremeyeceği, büyüklerin de çocuksu duygularla okumadan edemeyeceği bir kitap özelliği taşıyor.

Kitap Künyesi:

Eserin adı: İstanbullu Masallar
Yazarı: Nurefşan Çağlaroğlu
Çizeri: İlknur Salman
Yaş grubu: İlköğretim seviyesi
Ebadı: 22×22 cm.
Sayfa sayısı: 96
Baskı tarihi: Haziran 2010 
Fiyatı: 12 TL