0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

0-12 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebekler gözlerini dünyaya açtığı ilk hafta ortalama 14-18 saat uyurlar. Bir ayın sonunda bu süre 12-16 saate kadar iner. Bebekler geceleri çok sık uyanırlar. Bunun nedeni uyku döngülerinin yetişkinlere oranla çok kısa olmasıdır. 

0-12 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni

Büyümekte olan bebeklerde uyku düzeni aydan aya değişmektedir. Uyku periyotları bebek büyüdükçe düzene girer. 0-12 ay bebeklerde uyku düzeni sık değişebilir. Bebekler 0-3 ay arasında uzun gece ve gündüz uykusu uyurken, 12.aya doğru gündüz uykusu kısalır ve gece uykusu kesintisiz hale gelir. Nitelikli uyku bebeğin gelişimi açısından önemli olduğundan, bebeklerde uyku eğitimi konusuna dikkat edilmeli ve bebeğin uykusu düzenli hale getirilmelidir.

0-12 ay bebeklerde uyku düzeni

1-3 Aylık Bebeklerde Uyku

Bebekler 1-3 aylık dönemde gün boyunca uyanık kalırlar ve geceleri sürekli uyanırlar. Bu dönemde bebekte hafif uyku, derin uyku, uykulu olma, REM uykusu (rüyaların görüldüğü evre) gibi uyku evreleri olacaktır. Bebekler 1-3 aylık dönemde gece boyunca uyuyabilir. Ancak bu yaşta “gece boyunca uyku’’ tanımı sadece 5 saatlik bir süreçtir.

4-7 Aylık Bebeklerde Uyku

Bu yaştaki bebeklerin düzenli bir uyku düzeni vardır. Genelde bu dönemlerdeki bebekler günde 1-2 kez şekerleme yapar ve gece 7-8 saat uyurlar. 4-7 aylık dönemde bebekler uyuyabilmek için dönüş yapmaları ve yataktaki pozisyonu değiştirmeleri gerektiğini öğrenecektir. Bebekler bu zamanlarda uyanık kalma yetisini kazanmış olacak ve çevresel durumlar tarafından uyanık kalacaktır.

8, 9 veya 10 Aylıkken Uyku

8-10 ay arası bebekler geceleri 11-12 saat, gündüzleri de 2-3 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak bu gelişim evreleriyle birlikte gece uykuları bölünür. 8-10 aylık bebekler gündüz uykularında bir geçiş dönemi yaşıyordur ve gündüz 3. uykusun artık uyumamaya başlarlar.

11–12 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

Bu dönemde bebekler gündüz iki kere olmak üzere toplam 11-14 saat uyur. Bebeğin hala bir uyku düzeni yoksa geceleri sıklıkla uykusundan uyanıp çok az uyuyorsa, uyku düzenini oluşturmak için iyi bir zaman olabilir.

Bebeklerinin fiziksel gelişimini sağlıklı şekilde tamamlamasını isteyen ebeveynlerin bebekleriyle yakından ilgilenmesi  ve uyku düzenlerine dikkat etmesi gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir