0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Beslenmesi

1 aylık bebek beslenmesi için anne sütü mükemmel bir besindir. Yenidoğan bebekler, birkaç saat aralıklarla süt emer. Bebeğinizi yaklaşık 2-3 saatte bir emzirmeniz, onun gelişimi, sindirimi ve uyku düzeni açısından oldukça önemlidir.

1 aylık bebek gelişimi için anne sütü oldukça önemlidir. Bebeğinizi sık sık emzirmeniz, bebeğinizin gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bebeğiniz bu süreçte, acıktığı zaman genellikle tepki verir. Bebeğiniz her istediğinde ona süt vermeniz oldukça önemlidir. Ancak özellikle gece uykusunda, bebeğiniz 3 saatten uzun süre uykuda kalabilir ya da kısa süreli uyanarak tekrar uykuya dalabilir. Bu durumda bebeğinizi uyandırarak beslemeniz önemlidir. İlk 4 haftalık süreçte, bebeğinizi en fazla 3 saatte bir emzirmeniz gereklidir.1 aylık bebek beslenmesi

1 Aylık Bebek Beslenmesi

 • Mümkünse bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin. 1. yaşından önce bebeğinize inek sütü vermeniz tavsiye edilmez. İlk 1 yıl keçi sütü de kullanmamalısınız. Eğer herhangi bir nedenle süt veremiyorsanız ya da sütünüz yeterli değilse, doktorunuza danışın.
 • Her bebeğin farklı beslenme alışkanlıkları olsa da genellikle yeni doğan bebekler 2-3 saatte bir acıkır. Bebeğinizi bu öğün aralıklarına uyarak beslemeye çalışın. Emzirmeden önce bebeğinizin rahat ve huzurlu olmasını sağlayın. Bebeğiniz u
  yanık, altı temiz ve beslenmeye hazır olmalıdır.
 • Bebeğinizin daha kolay uyumasını sağlamak için emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkartmasına yardımcı olun.
 • Doktorunuz herhangi bir nedenle size ilaç yazarsa, emzirdiğinizi mutlaka belirtin. Herhangi bir ilaç almadan önce bebeğinizin doktoruna da mutlaka danışın.
 • Emzirme döneminde siz de beslenmenize dikkat etmelisiniz.

1 Aylık Bebekler Ne Kadar Süt İçer?

İlk 4 haftalık süreçte, bebeğinizin tepkilerini doğru anlamlandıramadığınız için, doyduğundan sıklıkla tereddüt edebilirsiniz. Bebeğinizin doyduğunu anlamamanız normaldir. Ancak onun iyi beslendiğinden emin olmak için, bazı kontrol aşamaları oluşturabilirsiniz:

 1. Bebeğiniz her emdiğinde, göğüslerinizdeki sütün boşaldığını hissediyor musunuz?
 2. Bebeğiniz günde ortalama 10-12 kere emip, 5-6 defa altını ıslatıyor mu?
 3. Bebeğinizin idrarı açık sarı renkli mi?
 4. Bebeğiniz günde 3-4 kez sarımsı renkte kaka yapıyor mu?

Eğer bu sorulara “evet” cevabını veriyorsanız, bebeğinizin sağlıklı beslendiğini düşünebilirsiniz. Ancak yine de doktor kontrollerini aksatmamanız ve bebeğinizin gelişimi konusunda doktorunuzdan bilgi almanız gereklidir.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.