Hafta Hafta Hamilelik

1 Haftalık Gebelik

1 haftalık gebelik sürecinde vücudunuz hamilelik belirtileri göstermez. Zira hamileliğin ilk haftası, gebeliğin ve bebeğin ilk hücrelerinin henüz oluşmadığı dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde gebeliğin oluşup oluşmayacağı tamamen belirsizdir.

Yumurtanın döllendiği ilk 3 hafta boyunca fiziki olarak hamilelikten söz edilemez ancak annede fizyolojik olarak bazı belirtiler oluşabilir.

1 Haftalık Gebelik

Fiziki olarak hamileliğin oluşmadığı ilk haftalarda yumurta henüz döllenmemiş olsa dahi, gebeliğe hazırlanmak önemlidir. Eğer çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz ve bunun için hazırlık yapıyorsanız, kendinizi gebeliğe ve anne olmaya da alıştırmanız önemlidir.

Hamile kalmak için hazırlık yaparken; beslenme alışkanlıklarınızı, uyku düzeninizi ve tütün ya da alkol gibi bebek için zararlı olabilecek maddelerin kullanımını gözden geçirmeniz gerekir.

1 haftalık gebelik

Anne Olmaya Hazırlık

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Herhangi bir gebelik belirtisi olmasa dahi, kendinizi anne olmaya hazırlamanız oldukça önemlidir. Zira gebelik sürecinde ilk 3 ya da 4 hafta vücudunuz hiçbir hamilelik belirtisi vermeyebilir. Bununla birlikte doktor muayenelerinde de gebeliğe dair herhangi bir belirti bulunmayabilir.

Gebeliğin İlk Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebeliğin ilk haftası, yumurtanın döllenme aşamasıdır. Dolayısıyla anne olmaya karar verdiyseniz, bu süreçte bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz, spor yapmanız ve vitamin desteği almanız önemlidir.

hafta hafta gebelik

Gebeliğin İlk Haftalarında Hangi Vitaminleri Almalısınız?

Folik asit ve B12 vitaminlerinin eksikliği bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebileceğinden, vitamin eksikliği ya da kansızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız, takviye almaya başlamanız şarttır.

Gebelik yalnızca fiziksel ya da biyolojik bir durum olmadığından, hamile kalmaya karar verdiyseniz, psikolojik anlamda da kendinizi güçlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Sizi psikolojik olarak yoran ya da stres yaşamanıza neden olan durumları hayatınızdan çıkarmaya başlamanız önemlidir. Kendinizi anne olmaya hazırlamanız hem gebelik sürecinde hem de bebeğin gelişim sürecinde kritik bir yere sahiptir.

Hamile Miyim?

Gebeliğin ilk haftasında hamile olup olmadığınızı anlamanız mümkün değildir. Yapacağınız testler ya da fizyolojik ve psikolojik durum değerlendirmesi size bu konuda yeterince fikir vermeyecektir.

gebeliğe hazırlık

Hamile miyim, sorusunu bu süreçte kendinize sormanız cevap alamamanıza neden olacağı gibi, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için en az 2-3 hafta daha beklemeniz gereklidir.

Hamilelik belirtileri bu süreçte testler ya da kan ölçümleri ile anlaşılamaz. Çünkü bu süreçte yumurta döllenmesi ya da zigot oluşumu gibi süreçler tamamlanmadığından hamileliğin oluşup oluşmayacağı tamamen belirsizdir. Eğer takip eden süreçte adet gecikmesi yaşarsanız, gebelikten şüphelenmeniz gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir