Çocuk Bilim

12. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri

7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan ODTÜ robot günleri için geri sayım başladı. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak etkinlikler kapsamında, 8 farklı kategoride yarışmalar düzenlenecek.

ODTÜ Robot Günleri Tanıtım Videosu

 

Arama ve Kurtarma, Sumo, Çoklu Mini Sumo, Mayın Tarlası, Labirent Çözen, Çöp Toplayan, Çizgi İzleyen ve Serbest kategorilerinde yapılacak olan yarışmalarda çocuklar ve mucitler ayrı yaş kategorilerinde yarışacak.

1.Arama & Kurtarmaodtu-robot-gunleri-arama-kurtarma

ODTÜ Robot Günleri’nin 10. yılına özel olarak düzenlenen Arama ve Kurtarma etkinliklerinde amaç, iki robot arasında iletişim sağlayarak, robotlardan birinin diğeri tarafından temsili olarak kurtarılması olacak.

2.Sumo

Japon kültüründeki Sumo’dan esinlenerek düzenlenen yarışma kategorisinde, yarışmacılar birbirilerini dohyo adı verilen pistten atabilmek için mücadele edecek.

3.Çoklu Mini Sumo

Çoklu Mini Sumo kategorisinde yarışmacılar takımlar halinde yarışacak. Her takımın amacı diğer takım robotlarını dohyadan dışarı atmak. Çoklu Mini Sumo kategorisinde, yarışmacıların kendi takımlarındaki robotları tanımaları ve rakip robotlara karşı mücadele etmeleri gerekiyor.

4.Mayın Tarlasıodtu-robot-gunleri-mayin-tarlasi

Uluslararası ODTÜ Robot Günleri kapsamında, 2012 yılından bu yana düzenlenen Mayın Tarlası kategorisinde, robotların mayınlarla (mıknatıs) döşenmiş pistten, mayınsız noktaları çizerek yol çizmeleri gerekiyor.

5.Labirent Çözen

Labirent Çözen kategorisinde, öncelikle deneme yapılarak labirent çözülüyor. Ardından labirent için daha kısa bir yol bulunup, en kısa sürede labirentten çıkılması hedefleniyor.

6.Çöp Toplayan

Çevre kirliliğine karşı somut projeler geliştirebilmek ve çevreyi koruma konusundaki bilincin artmasını sağlamak amacıyla düzenlenen kategoride, robotlar farklı renklerdeki çöpleri ilgili renkli kutulara atmayı hedefleyecek.

7.Çizgi İzleyenodtu-robot-gunleri-coklu-cizgi-izleyen

Çizgi İzleyen kategorisi, Uluslararası ODTÜ Robot Günleri kapsamında en fazla katılım sağlanan kategorilerin başında geliyor. Çizgi İzleyen kategorisinde amaç, robotların pist üzerindeki çizgiyi takip etmeleri ve çizginin dışına çıkmadan pisti tamamlamaları.

8.Serbest

Serbest kategoride, robotların boyut ya da ağırlık gibi sınırlamaları bulunmadığı gibi, değerlendirmeler farklı üniversitelerden gelen hocalar tarafından yapılıyor. Değerlendirme sürecinde ise yaratıcılık ve işlevsellik gibi nitelikler göz önünde bulunduruluyor.

Uluslararası 12. ODTÜ Robot Günleri Mart’ta Başlıyor

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.