Çocuk Haberleri

15 Yaşındaki Çocuğun Bulduğu Maya Şehri Değilmiş

Kanada’da yaşayan 15 yaşındaki William Gadoury, Mayaların takımyıldızı haritalarını ve uydulardan elde edilen fotoğrafları kullanarak, daha önce bilinmeyen bir Maya şehrini keşfettiğini iddia etti.

kayıp maya şehri (2)

Mayalar, tarihin en gizemli medeniyetlerinden biridir. Matematiğin ve modern astronominin temelini atan Mayalar, yaklaşık 3000 sene dünya sahnesinde yer aldılar. Bıraktıkları miras, pek çok tarihçi ve bilim insanı tarafından incelenen Mayalar, bu defa 15 yaşındaki bir çocuğun araştırmasına konu oldu.

Çocukluğundan beri Mayalara meraklı olan Kanadalı William Gadoury, Mayaların takımyıldızı haritalarını ve uydulardan elde edilen fotoğrafları incelemeye başladı.  Mayalara ait 22 takımyıldızını inceleyen Gadoury, bu incelemelerinin sonucunda ise Mayaların kurdukları şehirlerin yerlerini, takımyıldızlarına göre seçtiğine dair bir teori geliştirdi.

Üç yıldızdan oluşan bir takımyıldızında bir şehrin eksik olduğunu fark eden Gadoury,  Kanada Uzay Ajansı’ndan edindiği uydu fotoğraflarını da incelemeye devam etti. Ardından bu görüntüleri Google Earth görüntüleri ile birleştirdi. Sonunda takımyıldızındaki 3. yıldızın gösterdiği yerde bir şehir keşfetti.

kayıp maya şehri (3)

Gadoury’nin  teorisine göre; Ateşin Ağzı adını verdiği kayıp şehir, Meksika yakınlarındaki bir yarımadanın uzak bir kıyısında, orman yağmurlarının içinde keşfedilmeyi bekliyor. Kanada Uzay Ajansı yaptığı açıklama ile orada bir şehrin bulunma ihtimali yüksek olduğunu bildirdi.

Fakat Austin-Texas Üniversitesi Mezoamerika Merkezi’nden antropolog David Stuart, kendi Facebook sayfasında keşfin doğru olmadığını söyledi.

Kayıp Maya şehri olarak düşünülen yerin bir tarla olduğu ortaya çıktı. Keşif doğru olsaydı “herkese açık bilim” düşüncesinin çarpıcı bir göstergesi olabilecekti.

kayıp maya şehri (1)

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden uzaktan algılama (remote sensing) uzmanı antropolog Thomas Garrison ise Gizmodo‘ya yaptığı açıklamada, “Küçük çocuğun çabalarını kutluyorum ve bu kadar genç birinin uzaktan algılama ve Maya arkeolojisiyle bu kadar ilgili olduğunu görmek çok heyecan verici. Fakat uzaktan algılama araştırmasının en önemli noktası arazi doğrulamasıdır. Uydu görüntüsünde tespit ettiğiniz şeyi doğrulayabilmek zorundasınız” diyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. yusuf

    13 Kasım 2018 at 15:03

    İlkokullar güzelse katılabilirmi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.