CiciPedia

21 Mayıs Dünya Süt Günü

Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu 1956 yılından bu yana 21 Mayıs’ı Dünya Süt Günü olarak kutlamaktadır. Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da her yıl 21 Mayıs’ı Süt Günü ve 21-26 Mayıs tarihlerini Dünya Süt Haftası olarak kutlamaktadır.  21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında, insanları süt tüketimine teşvik edecek birçok etkinlik, söyleşi ve panel yapılmaktadır.

Dünya Okul Süt Günü olarak da bilinen Dünya Süt Günü, süt ve süt ürünleri tüketiminin önemine dikkat çekilir. İnsanların zihinsel aktiviteleri başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için, fiziksel açıdan güçlü olması gereklidir.

Dengeli ve düzenli beslenme bu açıdan önemli olduğu gibi, süt ve süt ürünleri kemik gelişimini desteklediği için, sağlık açısından oldukça önemli bir besin grubudur.

21 Mayıs Dünya Süt Günü, özellikle çocukların süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içerikli gıdaları tüketmesini teşvik etmeyi amaçlar. Çocukların erken yaştan itibaren süt ve sütten üretilen besinler tüketmesi, kemiklerini geliştireceği gibi; oluşabilecek hastalık durumlarına karşı da korunmalarını sağlar.

Dünya Süt Günü

Kemik ve diş gelişimini sağlayan kalsiyuma özellikle çocukluk döneminde büyük ihtiyaç duyulur. Bu nedenle çocukların süt tüketmesi, hızlı büyümelerini ve gelişmelerini sağlar. Dünya Süt Günü kapsamında, sütün ve süt ürünlerinin faydaları anlatıldığı gibi, başta çocuklar olmak üzere, tüm insanların kemik gelişimini konusunda vurgu yapar.

Kemik gelişimi çocuklar için önemli olduğu gibi, yetişkinler için de önemlidir. Belirli bir yaştan sonra, hem hareketsizlikten hem de yanlış beslenmeden dolayı osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi sorunu görülebilir. Bu sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmamak için yetişkinlerin de kalsiyum içerikli gıdalar tüketmesi önemlidir.

Süt tüketiminin artması için insanların bilinçlenmesi de oldukça önemlidir. Türkiye’de kişi başına yılda düşen süt miktarı 26 kg’dir. Bu miktar ABD’de 83 kg, Avustralya’da ise 107 kg’dir. Dünya Süt Günü ve Haftası kapsamında, insanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve süt tüketiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Sütün tarihçesi

Süt nasıl tüketilmeli?

Süt ve süt ürünleri

Bebeklik ve çocukluk döneminde süt tüketimi

Gençlerde ve yaşlılarda süt tüketimi

Süt nasıl tüketilmeli?

Sütün yararları nelerdir?

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı