Çocuk Haberleri

21. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO) Ödül Töreni Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde İstanbul Fatih Koleji tarafından düzenlenen 21. INEPO (Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı) ödül töreni dün Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda 45 ülkenin gençlerinin bir arada söylediği ‘Memleketim’ şarkısı çok alkış aldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, Sudan Hartum Eyalet Milli Eğitim Bakanı Dr. El Mutasım Abdelrahmen El Hasan, Bosnahersek İstanbul Başkonsolosu Hrvoje Kanta, Endonezya İstanbul Başkonsolosu Suri Tauchıd katıldı.

 

Fatih Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Kıcıroğlu yaptığı açılış konuşmasında, çöp dağlarının büyüdüğünü, kirli atıkların doğayı bozduğunu belirterek, ’21. Yüzyılda yeni ahlak pusulasına ihtiyacımız var. Gençler bu bilinçle gelecek için yaşanılabilir çevre oluşturuyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum’ dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta da, 'Farklı ülkelerden gelen kardeşlerimizin burada el ele görüntü vermeleri bizi çok mutlu etti. Sağlıklı dünyada yaşayacağımızın garantisini İNEPO’da gördüm. Çevre evrenseldir hep beraber korumak zorundayız. Bu gençler ile hem ülkemiz hem dünyamız güzelleşecek' dedi.

 

 

 ‘Törende Yılın Çevreci Kurum ve Kuruluşları da Ödüllendirildi’

 

 

Yaptığı Çevre Haberleri ile halkı aydınlattığı için NTV, ‘Yeşil Ekran Programı’ sunucusu Ilgaz Gürsoy, Türkiye Gazetesi Yeşil Sayfa ile Ediz Hun’un adına Türkiye Gazetesi Yazı İşleri Editörü Ercan Seki alırken, Çevre haberleri ile Aksiyon Dergisi Gürhan Savgı, Çevre için uzun yıllardır çeşitli uygulamalarda bulunan GSM Firması TURKCELL adına Kurumsal İletişim Sorumlusu Vahit Bora, Senegal deki su kuyusu açmak için yapılan mücadeleyi anlatan film ‘Selam’ adına başrol oyuncuları Hasan Nihat Sütçü, Emre Karakoç, Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah,  Çevre Ödülü altında gelecek nesillere örnek çevre projelerini desteklediği için ‘Ülker Grubu adına Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Uçan,Çevreci Maden Mühendisi, Eğitimci, Sigara Bırakma Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural aldı.

 

Altın madalya alan ülkeler:

 

Bosna Hersek, Mısır, Endonezya, Kosova, Romanya, Rusya, Güney Kore, Ukrayna

 

Gümüş madalya alan ülkeler:

 

Brezilya, Kosova, Makedonya, Moldovya, Nijerya, Romanya, Tacikistan, Türkiye, Ukrayna, Amerika, Belarus, Moldovya, Slovakya

 

Bronz madalya alan ülkeler:

 

Bosna Hersek, Almanya, Endonezya, İran, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Makedonya, Malezya, Montenegro, Myanmar, Rusya, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Türkiye, İngiltere, Brezilya, Mısır, Litvanya, Slovakya, Somali

 

Jüri Özel ödülünü alan ülkeler:

 

Azerbeycan, Gürcistan, Irak, Mozambik, Pakistan, Polonya, Tayland, Kazakistan, Estonya

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir