CiciPedia

23 Nisan Çocuk Bayramının Önemi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hem Türk Milleti’nin kendi kendini yönetme hakkına sahip olması hem de geleceğin mimarları olan çocukların bayramı olması sebebiyle büyük anlam taşır. Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 1929 yılında ise 23 Nisan Bayramı’nı çocuklara armağan etmiştir.

23 Nisanın Önemi Nedir?

23-nisanin-onemi23 Nisan, çocukların bayramı olduğu gibi, Türkiye’nin bağımsızlığının da simgesidir. Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ettikten sonra, uluslararası alanda da çalışmalar yapılmaya devam edilmiş ve 23 Nisan dünya çocuklarının bayramı olarak değer kazanmıştır.

23 Nisan, dünyanın ilk çocuk bayramı olduğundan ayrı bir öneme de sahiptir. Atatürk’ün çocuklara verdiği önemin de göstergesi olan 23 Nisan’da farklı uluslardan çocuklar bir araya gelerek, barış ve kardeşliği simgeler. Bu nedenle 23 Nisan, dünya barışı, ayrımcılıklara karşı çıkmak ve herkesin eşit olduğunu vurgulamak açısından da önemli bir gündür.

Her yıl Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde kutlanan 23 Nisan, elçiliklerde de kutlanmaktadır. Türkiye’nin bağımsızlığını gösteren 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yalnızca çocuklar tarafından değil, tüm Türkiye tarafından kutlanmaktadır.

8 Yorum

8 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.