CiciPedia

23 Nisan Dünya Kitap Günü

UNESCO tarafından, 23 Nisan Dünya Kitap Günü olarak ilan edilmiştir. Aynı zamanda ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak 23 Nisan, bu şekilde daha özel bir gün haline gelmiştir.

Cervantes, Nobokov, Shakespeare gibi önemli yazarların da doğum günü olan 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde, kitap okumanın önemi vurgulanmakta ve bununla ilgi birçok söyleşi ve panel düzenlenmektedir.

Dünya Kitap Günü’nün Önemi

Dünyanın her yerinde kutlanan Dünya Kitap Günü’nün amacı, okuma alışkanlığını artırmak, yayın hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duymanın önemini vurgulamak ve kitabın kültür alışverişini sağlayan özelliğini ön plana çıkarmaktır.

Dünya Kütüphaneler Haftası

Dünya kitap Günü

23 Nisan Dünya Kitap Günü olarak kutlanırken, 23 Nisan’ı içine alan hafta da Dünya Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu doğrultuda, yazarlarla toplantılar, seminerler, paneller yapıldığı gibi, çocuklar için kitaplar ile ilgili tiyatro oyunları, müzikaller gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Kitap Okumanın Önemi

Kitap okumak, bir insanın gelişimini sağlayan en önemli etkenlerden biri olduğu gibi, toplum gelişimi açısından da son derece önemlidir.

Küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanmak, hem farklı bakış açıları kazandırır hem de bilgiyi artırır. Bu nedenle özellikle çocuklar, kitap okumayı alışkanlık haline getirmeli ve kendilerini bu şekilde geliştirmeyi sürdürmelidir.

Dünya Kitap Günü ile İlgili Şiirler

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.