CiciPedia

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015 yılında 95. kez kutlanacak. 95. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, Türkiye genelinde birçok etkinlik yapılacağı gibi, dünyanın farklı bölgelerinden binlerce çocuk Türkiye’de misafir edilecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ardından Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği gün, 1 Kasım’da ulusal egemenlik kavramının kabul edilmesi ve saltanatın kaldırılmasıyla, 1935’te Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak anılmaya başlandı. 1980 yılında ise resmi olarak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

23 Nisan, dünyanın tek çocuk bayramı olduğu gibi, Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir gündür. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ulusal bayram olarak kutlanan 23 Nisan için geniş çaplı etkinlikler yapılmaktadır. Çocukların günü 23 Nisan’da belediyeler, okullar, parti ve eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri başta olmak üzere, tüm etkinlik alanları çocuklar için eğlence ve etkinlik düzenlemektedir.

23 Nisan ile İlgili Yazı

23 Nisan ilk Ne Zaman Kutlandı?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tarihçesi

23 Nisanın Önemi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir