CiciPedia

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – 2015

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile hilafet ve saltanat sistemi sona ermiş ve yurttaşlara eşit haklar tanınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli milli bayramlarından biri olan Cumhuriyet Bayramı, her yıl 29 Ekim’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurucularından olan Mustafa Kemal Atatürk, 10.yıl nutkunda Cumhuriyet Bayramı’nın en büyük bayram olduğunu söylemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, bu yönetim sistemiyle, egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millete verilmesini sağlamıştır.

Cumhuriyetten Önce Nasıl Yönetiliyorduk?

Cumhuriyet kabul edilmeden önce, Osmanlı Devleti padişahlık sistemi ile yönetiliyordu. 624 yıl boyunca padişahlık ile yönetilen Osmanlı Devleti’nde 36 padişah ülke yönetiminde yer almıştır. Padişah soyundan gelmeyenler ülke yönetiminde yer alamıyordu. Bununla birlikte, padişahın istekleri emir niteliğindeydi. Her vatandaş padişahın emirlerine uymak zorundaydı. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ise, padişahlık sistemi ve hilafet kaldırıldı. Böylece, egemenlik hakkı tamamen millete verildi.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Ne Demek

Mustafa Kemal Atatürk, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek, cumhuriyeti kurmuştur. Egemenliğin halka verilmesi, seçme ve seçilme hakkının halka ait olması demektir. Demokrasilerde, yöneticiler oy kullanma yöntemi ile seçildiğinden, halk istediği kişiyi yönetici olarak atayabilmektedir. Aynı şekilde, isteyen kişi de yönetici olmak için adaylığını gösterebilmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nasıl Kutlanır?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’nin her yerinde çeşitli etkinlikler, yürüyüşler ve konferanslar ile kutlanır. Cumhuriyetin önemini anlatan şiirlerin okunduğu etkinliklerin yanı sıra, cumhuriyet sisteminin getirileri hakkında da konferans ve toplantılar yapılır. Bunun yanı sıra, Atatürk’ün “en büyük bayramımız” dediği Cumhuriyet Bayramı’nda yürüyüşler de yapılır. Bu yürüyüşlerde, çeşitli türkü ve şarkılar söylenir.

Cumhuriyeti Korumak için Yapmamız Gerekenler

Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz.” demiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türkiye gençliğine emanet eden Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti korumak için çok çalışmak gerektiğini vurgulamıştır. Cumhuriyeti korumak ve yüceltmek için faydalı bir vatandaş olmak şarttır. Türkiye Cumhuriyeti’nin refahı için çalışmamız ve yaptığımız her işi en iyi şekilde yapmaya çalışmamız gereklidir.

29 Ekim Şiirleri

Atatürk’ün Cumhuriyet ile İlgili Sözleri

Cumhuriyetin Önemi Nedir?

Cumhuriyetin Getirdiği Yenilikler

Ülkemizde Cumhuriyetin Kuruluşu

Cumhuriyet Marşı

29 Ekim Pencere Süsleme

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir