Çocuk Haberleri

3. İstanbul Maker Faire 7 Ekim’de Başlıyor

Teknolojiyi tüketmek yerine üretmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan; ABD’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Maker Hareketi kapsamında düzenlenen Maker Faire, 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde çocuklar ve gençlerle buluşacak.

Sanat, bilim, mühendislik, bilim ve teknolojiyi kullanarak “kendi kendine yapma” kültürünü üzerine kurulu olan Maker Faire, tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan “Do It Yourself – DIY (Kendin Yap)” projelerinin bir parçası olmaya çağırıyor.Maker Faire İstanbul

Maker Faire’de Neler Var?

7, 8 ve 9 Ekim tarihlerinde İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşecek olan İstanbul Maker Faire kapsamında, ilginç robotlar, elektronik promakerlar, drone’lar, 3 boyutlu yazıcılar ve diğer elektronik icatlar sergilenecek. Maker Faire kapsamında ayrıca seminer ve atölyeler de yapılacak. Çocuk ve gençlerin geniş katılımla yer alması beklenen Maker Faire seminer ve atölyelerinde, geleceğin teknolojileri de konuşulacak.

İstanbul’da 3. Maker Faire

İstanbul’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Maker Faire’a herkes kendi icatlarıyla katılabilecek. Özellikle çocukları ve gençleri destekleyen harekete, bireysel mucitler ile sivil toplum örgütleri, icatlarını ücretsiz olarak sergileyebilecek. Maker Faire’a icatlarıyla katılmak isteyenler Maker Faire İstanbul websitesi üzerinden başvuruda bulunabilecek.

Maker Hareketi ve Do It Yourself -DIY

Maker hareketi panayırları olarak bilinen Maker Faire, bugüne kadar New York, Paris, Roma gibi birçok şehirde ve okulda düzenlendi. Kendin Yap (Do It Yourself -DIY) yaklaşımıyla; sanat, teknoloji, bilim disiplinlerini kullanarak icat yapmayı teşvik eden Maker hareketi, özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekmeyi hedefliyor.

7-9 Ekim tarihleri arasında saat 10.00 – 18.00 arasında düzenlenecek olan İstanbul Maker Faire hakkında daha detaylı bilgi almak için www.makerfaireistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir