Hafta Hafta Hamilelik

30 Haftalık Gebelik

30 haftalık gebelik, bebeğinizin beyinsel gelişimi devam ederken, amniyotik sıvı artmaya devam eder. Bebeğiniz 30.haftada başını rahmin çıkış noktasına doğru çevirir ve doğuma hazırlanır. Gebeliğin 30.haftasında, bebeğinizin beyin gelişimi aralıksız bir şekilde devam eder. Bu gelişme, bebeğinizin kısa süre içerisinde milyarlarca yeni hücreye sahip olmasını sağlar.

Hamileliğin 30.haftasında, daha yorgun ve uykusuz hissedebilirsiniz. Hormonal değişiklikler yorgun hissetmenize yol açabileceği gibi, bu dönemde eklem ağrıları da yaşayabilirsiniz. Ayak bileklerinizde ve ev bileklerinizdeki şişkinlik artmaya devam edeceğinden daha rahat bir ayakkabı edinebilirsiniz.

30 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Gebelikte 30.hafta, bebeğin hızlı bir şekilde büyümeye, kilo almaya ve gelişmeye devam ettiği bir süreçtir. 30.haftada bebeğin beyinsel gelişimi devam ederken, amniyon sıvı da artmaya devam eder. Amniyotik sıvı birkaç hafta daha artmaya devam ettikten sonra, doğuma doğru azalmaya başlar. Gebeliğin 30.haftasında, bebeğin vücudunu çevreleyen lanugo da kaybolmaya başlar.

Bebeğinizin organları ve dokuları yeterince geliştiği için bu dönemde hızlı bir şekilde kilo almayı sürdürür. 7-9 aylık dönem içerisinde bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 – 2,5 katına çıkar. Bebeğinizin kilo almasına paralel olarak boyu da uzamayı sürdürür.

Gebelikte 30. Hafta ve Bebeğin İlkleri

30 haftalık gebelik aşamasında bebeğiniz amniyotik sıvı içerisinde rahat bir şekilde hareket etmeye devam eder. Kilosu artan ve boyu uzayan bebeğiniz daha fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu dönemde düzenli beslenmeniz oldukça önemlidir. Bebeğinizin kemik yapısı gelişmeye devam ederken, beyinsel fonksiyonları da sürekli olarak artar.

  1. Doğuma 6 haftalık süre kala, bebeğiniz hızlı bir ivmeyle büyümeyi sürdürür.
  2. Bebeğinizin başı, rahmin olduğu bölgeye ters biçimde konumlanır. 29-30 haftalar arasında bebeğiniz başını bu şekilde çevirerek doğuma hazır hale gelir.
  3. Bebeğinizin vücudunu kaplayan ince yapı lanuga, 30.haftadan itibaren kaybolmaya başlar.
  4. Amniyotik sıvı, 30.haftada artmayı sürdürür. Doğuma yaklaşırken, birkaç hafta içerisinde amniyotik sıvı miktarı da azalmaya başlayacaktır.

30 haftalık gebelikHamileliğin 30. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 30.haftası, en fazla kilo aldığınız dönem olabilir. Bebeğinizin hızlı gelişimine ayak uydurabilmek için, vücudunuz daha fazla beslenme eğilimi gösterebilir. Bu dönemde sık sık aşerebilirsiniz. Gebeliğin 30.haftasında sizin için önemli olan neyle beslendiğinizdir. Yediğiniz her besin, bebeğiniz açısından büyük önem taşıdığı gibi, beslenmeniz doğum süreci için de oldukça önemlidir. Dolayısıyla 30 haftalık hamilelik sürecinde iyi beslenmek, düzenli uyumak ve rahat kıyafetler tercih etmek son derece önemlidir.

Hamilelikte 30. Hafta ve Annenin İlkleri

Gebeliğin 30.haftası, doğuma giderek yaklaşmanız açısından, heyecanınızın da arttığı bir süreçtir. 30-34.haftalar arası, günlük yeme rutininiz değişebileceği gibi, daha fazla besin tüketme eğilimi gösterebilirsiniz. 30.haftada; protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olan besinleri daha sık tüketmeniz önemlidir. Bununla birlikte uyku düzeninize dikkat etmeniz, hem bebeğinizin sağlığı hem de hamilelik süreci açısından büyük önem taşır.

  • Gebeliğin 30.haftasında karnınızda kaşıntı oluşabilir. Bu durumun temel sebebi, karnınızın büyümesine paralel olarak, derinizin gerilmesidir. Kaşıntı bu dönemde son derece normal olduğu gibi, kaşıntıyı durdurmak için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
  • haftadan itibaren doğum için planlama yapmaya başlamanız da önemlidir. Doğum çantası hazırlamak için de 30.hafta ideal bir zamandır.
  • Gebeliğin 30.haftasında egzersizlere devam etmeniz ve bebeğinizle daha fazla iletişim kurmanız da oldukça önemlidir.
  • Eğer çalışıyorsanız, gebeliğin 30.haftasında izne ayrılabilirsiniz. Bu dönemde kendinizi çok yorgun hissetmenizin üzerine stres faktörünün eklenmesi, hem çalışma düzeninizi hem de sağlığınızı bozabilir.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir