Çocuk Haberleri

5 bin Okulun Bahçesinde Oyun Alanları Kurulacak

Mills Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Zambak Yayın Grubu Genel Müdürlüğü'nün başlattığı  "Okullar Hayat Olsun Projesi"nin tanıtımı yapıldı.

Proje kapsamında; okul bahçesinde öğrencilerin ders aralarında veya ders çıkışında, hafta sonlarında oyun oynayabilmeleri, birlikte hareket etme becerisi, birlikte oyun oynama kültürü kazanmaları için oyun alanları oluşturulacak.

2015 yılı sonuna kadar toplam 5 bin okulda oyun alanları tamamlanmış olacak. Çocuklar bu alanlarda; unutulmaya yüz tutmuş sek sek oyunu, köşe kapmaca, üçtaş, dokuztaş gibi oyunları oynayabilecek.

Okullar Hayat Olsun Projesi (OHO) projesiyle oyun alanlarının yanı sıra, öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik olarak eğitim, seminer, konferans, tiyatro, bilimsel araştırmalar, çalıştaylar, eğitici oyuncaklarla oyun etkinlikleri, yarışmalar ve organizasyonlar geliştirilmesi planlanıyor.

Bu çalışmalar ile OHO Projesi çeşitli faaliyetlerle hayata geçirilmiş ve hayat boyu öğrenmeye katkı sağlınmış olacak. Türkiye’deki tüm okullara dağıtılmak üzere içinde geleneksel oyunların nasıl oynanacağını anlatan Geleneksel Çocuk Oyunları Rehberi hazırlanacak.

Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında faaliyet gösteren Türkiye’deki tüm okulların iç mekanlarına asılmak üzere ‘Proje Okulu’olduğuna dair imzalı sertifikası verilecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, eğitim alanında sivil toplum kuruluşları, şirketler ve yayınevleriyle yapılan işbirliklerinin eğitim sürecine katkı sağlaması gerektiğini söyledi.
Zambak Yayın Grubu Genel Müdürü Bayram Murat ise "Günümüzde apartmanların yaygınlaşması ile birlikte çocuklarımız oyun alanı bulmakta zorlanır hale gelmiştir. Biz, bu sorumluluktan yola çıktık."diye konuştu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir