Çocuklar için Eğlence

5. First Lego Ligi Türkiye Turnuvaları

27 Şubat – 01 Mart 2009 tarihlerinde Koç Holding sponsorluğunda düzenlenecek olan 5. First Lego Ligi Türkiye Turnuvaları, Türkiye’nin 17 ilinden 77 takımın katılımıyla gerçekleşiyor.

Çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek, yaratıcılıklarını arttırmak ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla 1998 yılından beri, her yıl dünyanın gündemini oluşturan farklı bir tema seçilerek düzenlenen “5. First Lego Ligi Türkiye Turnuvaları ” günümüzde dünya çapında 49 ülkeden 9-16 yaş arasında 130 bin çocuğun katlımı ile devam ediyor.

Koç Holding sponsorluğunda, Türkiye’de bu yıl beşincisi düzenlenecek olan “Çocukların İklim Zirvesi” başlıklı küresel ısınma ve iklim değişiklilerini konu alan yarışmaya 17 ilden 77 takım katılımıyla Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile sürdürülen turnuvalar Yaratıcı Çocuklar Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Smartkids Gelişim Merkezi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Bu yılki etkinlikte, çocuklar iklim değişikliklerinin sebep olduğu olumsuz sonuçlara çare bulmak üzere hazırladıkları araştırma projelerini sunup, Lego Mindstorms setlerini kullanarak tasarlayıp programladıkları robotları yarıştıracaklar.

Çocuklar Bilim adamlarının “bölgesel düşün evrensel hareket et” öğüdünü dikkate alarak yerel iklim problemlerine çözüm üreten yaratıcı projelerini sergileyecek ve dünyamıza yararlı alternatif çözümler üretecekler.

2010 yılında ise Avrupa Açık Şampiyonası 49 ülkeden 80 takımın katılımı ile İstanbul’da gerçekleşecek.

Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde 10.000 metrekare alanda gerçekleştirilecek turnuvalarda, robot yarışmalarının yanı sıra çocukları Speed Stacks, mini golf, şişme oyunlar gibi çeşitli eğlenceli etkinlikler bekliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.