Çocuk Gelişimi

5 Madde ile Çocukları Hastalıklardan Koruma Yolları

Çocuk AlerjisiÇocukların bilhassa kış aylarında hastalıklardan korunması ve bağışıklık sistemlerinin güçlü kalması için dikkat edilmesi gereken durumların başında; sağlıklı beslenmeleri, kirli ortamlarda bulunmamaları ve kişisel temizliklerine özen göstermeleri gerekiyor. 

Çocukları kış aylarında hastalıklardan korumak için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

1. Çocukların sağlıklı beslenmesine dikkat edin.

Çocukların bol bol meyve ve sebze tüketmesini aynı zamanda protein ihtiyacını karşılamasını sağlayın. Çocukların sağlıklı beslenmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketilmesi şart.

2. Çocukları soğuk ortamlardan uzak tutun. 

Kışın çocukları hastalıklardan koruma yöntemleri arasında çocukların üşümemesi engellemek ve onların sıcak ortamlarda bulunmasını sağlamak büyük önem içeriyor.

3. Çocukların bulunduğu ortamları sık sık havalandırın.

Kış aylarında genellikle kapalı alana sıkışan çocuklar, havasız ortamlarda hastalıklarla daha sık karşı karşıya geliyor. Bu nedenle, çocukların bulunduğu ortamların sıklıkla havalandırılması gerekiyor.Havasız ortamlarda kalan çocuklar, zararlı mikroorganizmalar ile daha sık karşılaştığından, bağışıklık sistemleri daha kolay zarar görüyor.

4. Çocuklarınız hastaysa ya da kendini halsiz hissediyorsa, çocukları okula göndermekten kaçının.

Kreş ya da okula giden çocukların kış aylarında hasta olma sıklıkları çok daha fazla. Dolayısıyla aynı ortamda bulunan çocuklar birbirine hastalık bulaştırabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin, çocuğun hasta olması durumunda, çocuğu okula göndermemesi büyük önem taşıyor.

5. Çocukların bulunduğu ortamlarda tütün ve tütün ürünleri kullanmayın.

Çocuk hastalıkları arasında en sık karşılaşılanlar; soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi üst solunum yollarını ilgilendiren rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle çocukların solunum yollarına zarar veren tütün ve tütün ürünlerinin içildiği ortamlarda bulunmaması da şart.

Çocukların sağlıklı beslenmesi, hastalanmamaları açısından büyük önem arz ettiği gibi; bulundukları ortam ve vücut dirençleri de hastalanmalarına ortam hazırlayan faktörler arasında yer aldığından, bu noktalara da dikkat etmek gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir