Anne Baba Okulu

5 Maddede Okul Öncesi Çocuklar için Matematik

Okul öncesi çağındaki çocuklara matematiği sevdirmek için çocukların ilgisini çeken nesnelerin kullanılması ve günlük hayattan örnekler verilmesi büyük önem taşıyor.

Çocuklar bazı dersleri öğrenme konusunda isteksiz olduğu gibi, matematik birçok çocuğun ön yargı ile yaklaştığı ve sıkıcı bulduğu derslerin başında geliyor. Matematik derslerinin rakam, tablo ve işaretlerden oluşması çocukların matematiği zor ve eğlencesiz bulmasına yol açabiliyor. Ancak çocuklara matematik dersini sevdirmek ve matematiği eğlenceli hale getirmenin birçok yolu bulunuyor.

Okul Öncesi Çocuklara Matematiği Sevdirme

  1. Birlikte Sayı Sayın

Çocuklara Matematik Öğretme

Çocukların matematik ile ilk tanışmaları genellikle sayı saymayı öğrenme süreci oluyor. Çocuklarla birlikte sayı saymak, çocuğun öğrenmesine yardımcı olduğu gibi sıkılmalarını da engelliyor.


  1. Gruplara Ayırmayı Öğretin

Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları

Çocukların temel matematik işlemlerini kavrayabilmesi için eşyaları ya da nesneleri gruplara ayırın. Çocuğun oyuncaklarını arabalar, bebekler, toplar gibi kümelere ayırarak, bunların farkını ya da ortak özelliklerini anlatın.


  1. Geometrik Cisimleri Anlatın

Çocuklar Matematiği Nasıl Sever

Çocukların kare, dikdörtgen, çember gibi terimleri öğrenebilmesi için eşyalardan yararlanır. Halı, masa, cep telefonu ya da oyuncakları kullanarak, geometrik cisimlere örnekler verin.


  1. Nesneleri Karşılaştırın

Çocukların Matematiği Sevmesi için Ne Yapılmalı

Çocukların küçük-büyük, uzun-kısa gibi kavramları öğrenebilmesi için günlük hayattan örnekler verin. Özellikle çocuklara matematik öğretme sürecinde, günlük hayatınızda kullandığınız dilde matematiksel kavramlara ya da işlemlere sıklıkla yer verin.


  1. Çocuğun ilgi Alanlarına Göre Davranın

Çocuklara Matematik Nasıl Sevdirilir

Çocuklara matematiği öğretirken, sevdiği eşyaları ya da yiyecekleri kullanın. Ancak ilgisini dağıtabilecek etkenlerden uzak durmaya çalışın. Çocukların anlama sürecinde özgüven büyük önem taşıdığından, doğru cevap vermediği durumlarda dahi, çocuğa kızmadan doğrusunu anlatmaya çalışın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir