12 - 36 Ay Bebek Gelişimi

Adım Adım Tuvalet Eğitimi

Adım adım tuvalet eğitimi ile bebeğinize 24-36 aylık dönem arasında bebeğinizi zorlamadan tuvalet eğitimi verebilirsiniz. 

Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde başlayabileceğiniz tuvalet eğitiminin püf noktası, ısrarcı olup bebeğinizi zorlamamak. Tuvalet eğitimi bebek gelişimi aşamalarında önemli bir yere sahip olduğundan, bebeğe tuvaletini yapma alışkanlığını erken yaşta öğretmen gereklidir.

Bebeklere tuvalet eğitimi vermeden önce, buna hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor. Erken başlanan tuvalet eğitimi, hem bebek hem de ebeveynler için stresli bir süreci beraberinde getirir. Bunun yanı sıra, bebeğinizin tuvalet eğitimine karşı negatif tavır takınmasına sebebiyet verir.

Adım Adım Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminin başlangıç aşamasında öncelikle bebeğin yürüyebilmesi, kıyafetlerini kolayca giyip çıkarabilmesi gerekir. Tuvalet ihtiyacını, çeşitli hareketlerle veya sözlerle ifade etmedi, tuvalet eğitimine hazır olduğunun bir göstergesidir.

Bu dönem genellikle 20. aydan itibaren başlamaktadır. Bebeğin, bezinin ıslak veya kirli olmasından rahatsızlık duymaya başlaması ve bunu belli etmesi de tuvalet eğitimine hazır olduğunun bir diğer göstergesidir.

Tüm bu belirtilere rağmen çocuk, eğitime karşı direniyorsa, kesinlikle baskı yapılmamalı; eğitim ilerleyen dönemlere bırakılmalıdır. Tuvalet eğitimi konusunda en önemli unsur, bebeğin kendisini hazır hissetmesidir.

adım adım tuvalet EğitimiTuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Uzmanlar, tuvalet eğitimine başlamak için 2 – 2,5 yaş aralığının ideal yaş aralığı olduğu görüşünde. Ancak bebeğinizin tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren sadece rakamsal veriler değildir. Bebeğinizin sosyal ve duygusal olarak belli bir gelişim sürecine girmiş olması gerekmektedir.

Bebeğiniz henüz bu sürece girmediyse, tuvaletinin geldiğini kontrol edip anlayabilecek kapasiteye erişmemiş demektir. Haliyle siz ne kadar zorlarsanız zorlayın, o yine altına yapmaya devam edecektir.

Tuvaletini bezine yaparken bunu dile getirmesi ya da yapıyorken kapı arkasına, masa altına saklanarak utandığını belli etmesi, tuvaletini yaptığının farkına vardığının göstergesidir. Bu aşamada çocuğunuz için tuvalet eğitimi çalışmalarına başlayabilirsiniz demektir. Erkek çocuklarında bu öğrenme süreci, kız çocuklarına oranla biraz daha uzun sürebilmektedir.

Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Bebeğinizin altının 1 buçuk saatten fazla kuru kalması, tuvalet eğitimi için hazır olduğunun en büyük göstergelerinden biridir. Bu durum, bebeğinizin bağırsak hareketlerinin farkına varıp bunu kontrol edebildiğini gösterir.
  • Tuvalet eğitimi için karar verdiyseniz bebek bezini hemen atmamanız gerektiğini unutmayın. Bebeğe, öncelikle oturak yardımı ile tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Oturağa alıştırmak için, günün belli saatlerinde 5-6 dakika oturakta vakit geçirmesini sağlamalısınız. Bunu yaparken sevdiği bir resimli kitaptan ya da televizyon programından yardım alabilirsiniz.
  • Oturak alışkanlığı kazandırmak için ideal zamanlar yemek sonrası zamanlamadır çünkü bebekler en çok yemek sonrasında tuvaletlerini yapmaktadır.
  • Tuvaleti olmadığı bir zamanda oturakta vakit geçirmesini sağlamak, tuvalet alışkanlığını geliştirmekte bir aşama kaydetmenizi sağlamayacaktır.

Lazımlık Kullanmak Doğru Mu?

Lazımlık, ilk zamanlarda bebeğin oyun oynadığı alana konulmalı, böylelikle bebeğin ona alışması sağlanmalıdır. Bebeğin kıyafetleriyle birlikte lazımlığa oturması desteklenmelidir. Bu süreçte bebek, anne-baba tuvaletteyken orada bulunabilir.

Ebeveynler, bu esnada bebeğin tuvalette ne yapması gerektiğini ona anlatmalıdır. Lazımlığa alışan bebeğin, bu defa da kıyafetlerini çıkartarak lazımlığa oturması desteklenmeli, tuvaletini nasıl yapacağı açıklanmalıdır.

Bebeğiniz tuvalet eğitimine istediğiniz gibi karşılık verdiğinde, küçük ödüllerle onu teşvik edebilirsiniz. Ancak ödülleri fazla abartmamanızda fayda var.

Bu süreçte ebeveynlerin bebeğin hoşuna gidecek şeyler yapması, bebeğin lazımlıkta oturmasını kolaylaştıracaktır. Bebek, tuvaletini yaptığında küçük ödüller vererek, öperek ya da överek teşvik edilmelidir. Onun yanında lazımlığı, klozete boşaltıp nereye gittiğini açıklamakta fayda vardır. Bebeğin tuvaletini yapmaması halinde kesinlikle kızılmamalı, tepki gösterilmemelidir.

Ebeveynler bu süreçte çok sabırlı olmalı, başarısızlıkları göz ardı etmelidir. Unutulmamalıdır ki, tuvalet eğitimine başlama yaşı her bebekte farklılık gösterir. Bebeğinizin bezi bırakması için en uygun zamanı ve koşulu beklemeniz gerekir.

Eğer bebeğinizin tuvalet eğitimi olumlu gitmiyorsa, bu eğitimi bir süre ertelemeniz doğru olacaktır. Bu durumu bir sorun haline getirmeden ilerlemelisiniz. Eninde sonunda tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.