Çocuk Haberleri

Af Örgütü, Çocuk İstismarına Karşı Oyuncak Tasarladı

Uluslararası Af Örgütü, Paraguay’da son zamanlarda çocuğa yönelik cinsel istismarın artmasını karşın, çocukları eğitmek için taciz karşıtı oyuncak bebekler tasarladı.amnesty-cocuk-istismarina-karsi-oyuncak

Paraguay’da çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekmek ve çocukların istismara karşı bilinçlenmesini sağlamak amacıyla Paraguay Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) ile Kausa Havas ajansı ile gerçekleşen proje kapsamında, yaklaşık 500 bin oyuncak üretilmesi hedefleniyor.

Oyuncak Çocuklara “Özel Bölge”yi Öğretiyor

Proje kapsamında üretilen taciz karşıtı bebekler Arami ve Amaru, başkasının dokunmaması gereken bölgeler hakkında çocukları bilinçlendirmeyi hedefliyor. Arami ve Amaru’nun özel bölgelerine dokunulduğunda, oyuncak “buraya dokunma”, “elini oradan çek” gibi cümlelerle çocuklara tepki veriyor. Bu şekilde çocukların “özel bölge” konusunda bilinçlendirilmesi  sağlıyor ve başkasının bedenine ya da kendi bedenine ait hiç kimsenin dokunmaması gerektiği bölgeler konusunda çocukları uyarıyor.

Ülke genelinde, kız ve erkek çocuklara yönelik artan istismarı önleyebilmek için çocuklarla doğru iletişim kurulması gerektiği düşüncesiyle yola çıkan proje, UNICEF ve Paraguay Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından da desteklendi. Çocukların cinsel istismara karşı bilinçlendirilmesini hedefleyen oyuncakların hastane ve okullara dağıtılması hedefleniyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir