Çocuk Bilim

Afrika Bufalosu

Merhabalar ben Afrika bufalosuyum. Afrika’nın kuzeyi hariç, her yerinde yaşarım. Ağırlığım 425-870kg arasında değişir. Belki size kısa gelebilir ama ortalama 15 yıl yaşarım. Gölgeyi ve suyu çok severim. Hep gölge ve suluk yerlere yakın yerlerde dururum. Güçlü ve sakin birisiyimdir ama rahatsız edilirsem saldırgan olabilirim. Otla beslenirim. Anne bufalonun hamileliği 330-346 gün sürer. Anne bufalo yavrusunu 5-15 aylık olana kadar ya da yeni yavru doğana kadar emzirir. Yavru, iki yıl anne bufalo ile birlikte yaşar. Biz bufalolar sürü halinde yaşamayı severiz. Bunu da aslanlar gibi büyük kedilerden korunmak için yaparız. Çünkü bizi en çok aslanlar avlar. Genelde 100-200 adetlik sürüler halinde yaşarız.
Biliyor muydunuz biz günde 8-10 saat yemek yeriz. Sıcağı pek sevmediğimiz için geceleyin ya da serin saatlerde dolaşmayı severiz. Günde en az iki kez su içeriz.
Çok çabuk hasta oluruz. Bünyemiz bulaşıcı hastalıklara karşı biraz hassastır. Ne yazık ki artık dünyada bizden çok az kalmıştır.
Biz; Afrika Bufalosu, Afrika Fili, Aslan, Leopar ve Siyah Afrika Gergedanı, Afrika’nın 5 büyük hayvanı olarak biliniriz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı