Anne Baba Okulu

Aile Toplantısı Nasıl Yapılır?

Aile toplantısı nasıl yapılır? Aile bağlarının güçlendirilmesi için faydaları nelerdir? Bu toplantıda neler konuşulmalı?

Aile bağının güçlendirilmesi, en adanmış ebeveynler için bile zor olabilir. Bu hedefe ulaşmak için en iyi araçlardan biri haftalık aile toplantısı olabilir. Yapılan çalışmalar, ailelerin daha uyumlu hale gelmeleri ve sevdikleriyle daha derin bir bağ kurmak için yapabilecekleri en etkili ve bağlayıcı şeylerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Haftalık aile toplantısının hedefleri daha iyi iletişim kurmanıza, herkesi bir araya getirmenize ve eğlenmenize yardımcı olmaktır. Bu toplantılardan gelen destek ve anlayış daha fazla sevgi ve uyum ortaya çıkarır. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı basit öneriler. Tüm ailelerin birbirinden farklı olduğunu ve her adımın sizin için tam olarak doğru olmadığını unutmayın, bu nedenle yaratıcı olun ve gerektiğinde bu önerileri kendinize uyarlayın.

Verimli Bir Aile Toplantısı Nasıl Yapılır?

İyimser Olun

Sadece bir aile olarak birlikte konuşmak, dahil olan herkesi daha iyi hissettirecek bir şeydir. Hafta boyunca meydana gelen güzel şeyler hakkında konuşun ve çocuklara okulda veya mahallede meydana gelen en komik şeyleri sorun. Mizah duygunuzu korumayı unutmayın ve yüksek sesle gülmekten korkmayın. Aile toplantısı, aile üyeleri arasında daha iyi bağlantılara yol açacak iletişim ile ilgilidir ve iyi zaman geçirdiğinizde iletişim kurmak çok daha kolaydır.

Katılımı Kontrol Etmeye Çalışmayın

Ailedeki herkesin katılmasına izin verin, ancak 3 yaşın altındaki çocukların tam olarak katılmasını ve birkaç zorlu anı anlatmasını beklemeyin. Gençler için devam etmeyi teşvik ederken, zorunlu hale getirmeyin. Çok kısa sürede, neyin eksik olabileceğini görmek için katılırlar ve katıldıklarında biraz katkı sağlarlar. Ayrıca, işleri basit tutarak çocuklarınızın kararları üzerinde konuşmadığınızdan emin olun.

Evde Yaşayan Herkesi Toplantıya Katılmaya Teşvik Edin

Kayınpeder, diğer akrabalar veya bir dadı ile yaşıyorsanız, hepsi ailenin bir parçasıdır ve bu yüzden toplantının bir parçası olmaları gerekir. İlgili herkesin biraz zaman geçirmesini sağlayın. Bir üye konuşmuyorsa, onu açması için sorular sorabilirsiniz. Örneğin o kişiye “Bu hafta başına gelen en iyi şey neydi?” diye sorabilirsiniz.

Toplantı Alanı ile İlgili Yaratıcı Olun

Herkesin rahat olduğu bir yer bulun, mutfak veya yemek odası bunun için en iyisi olabilir. Arka bahçe ve hatta park gibi farklı yerleri denemekten korkmayın. Evde bir gerginlik varsa, haftalık toplantınızı pizza salonu, park gibi eğlenceli bir yerde yapmak isteyebilirsiniz. Toplantının bir daire içinde oturup el ele tutuşması, bir bağlanma deneyiminin tonunu belirleyecektir.

Herkese Toplantıyı Yönetme Şansı Verin

Bu, çocuklarınızın onaylanmış hissetmelerine ve düşündüklerinin önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Gerekirse yapılan anlaşmalara geri dönebilmek için, alınan kararların bir kaydını tutun. Haftalık toplantı tutanaklarını buzdolabına da asabilirsiniz, böylece herkes haftaya ait planları hatırlar. Ebeveynlik en iyi örnek olarak yapıldığından takip ettiğinizden ve ne yapacağınızı söylediğinizden emin olun.

Gündem Konusunda Yaratıcı Olun

Aile Toplantısı ile esnek olmak, herkes için işe yaramasını sağlayan önemli bir bileşendir. Çocuklar çabuk sıkılabilirler, bu nedenle toplantınız okul ortamına çok benziyorsa veya ebeveynler sürekli vaaz veriyorsa, işe yaramaz. Her hafta farklı şeyler hakkında konuşun, farklı konulara yer açın.

  • Geçen hafta ne oldu
  • Bu hafta neler oluyor ve gelecek / tatil planları
  • Eski şeyler
  • Yeni şeyler
  • Para
  • Ailemin benim için yaptığı harika bir şey
  • Ailem için yaptığım harika bir şey
  • Herkesin ihtiyaç duyduğu veya konuşmak istediği herhangi bir şey hakkında sorular / yorumlar

Her Toplantıyı Eğlenceli Bir Deneyim ile Bitirin

Bu, herkesi katılmaya teşvik edecektir. Deneyiminizi bir grup olarak planlayın ve çocuklara bu sefer istedikleri şeyi yapmazlarsa gelecek hafta başka bir fırsatları olacağını hatırlatın. Böylece çocuklara sabırlı olmayı da öğretmiş olursunuz. Herkesin eğlenceye katılabileceğinden emin olun çünkü herhangi birini dışarıda bırakmak incinmiş hislere neden olur. Ayrıca, bir yere gitmek ve eğlenmek için para harcamak zorunda değilsiniz. Oyun oynamayı, yemek pişirmeyi veya TV’de etkileşimli bir şey izlemeyi deneyin.

Sorunları Çözmelerine Yardımcı Olun

Bunun, herkese bir aile olarak yakın olmanın, ilgili herkes için en iyi şey olduğunu öğretmenin yanı sıra ilham vermek için tasarlanmış bir bağ kurma aracı olduğunu unutmayın. Herkes kabul edinceye veya en azından katılmamanın uygun olduğunu kabul edene kadar konular hakkında konuşmaya devam edin. Destek almak ve seçimler hakkında konuşmak, çocuklarınıza adalet ve aile olma hakkında bilgi verecektir. Zorluklarla karşılaştığınızda bunları nazikçe gösterin ve çocukları cezalandırmayın. Bu, herkesi ihtiyaç duyduğu yerde yardım istemeye teşvik edecektir. Kazanma-kaybetmenin aileniz söz konusu olduğunda kaybetme-kaybetme ile aynı olduğunu unutmayın.

Gerektiğinde Bir Terapiste Danışın

Bazı derin sorunları konuşma konusunda sorun yaşıyorsanız, bir profesyonelden yardım almayı düşünebilirsiniz. Terapi sadece parçalanan veya davranışla ilgili sorunları olan aileler için değildir. Çoğu ailenin iletişim zorlukları olduğu kadar, zorluk veya karışıklık anları da vardır. Gerektiğinde tavsiye almak konusunda rahat olmak hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Bir Aile Olmak İçin Asla Geç Değildir

Çocuklar sonunda bu sürece cevap vereceklerdir, çünkü herkes bir ailenin parçası olmak istiyor. Toplantıyı bir eğlenceye çevirirseniz ve bazı aile eğlenceleri planlamayla ilgili bir toplantıyı yaparsanız, bu çocuların daha fazla motive olmasını sağlayacaktır. Ailenizle iletişim kurmaktan asla vazgeçmeyin. Bu konuda başarısız olmanın tek yolu denememek.

Haftalık bir aile toplantısı yapmak şimdiye kadar yapacağınız en faydalı şeylerden biri olacak. Ebeveynlerin iki işi vardır,

  1. çocuklarına nasıl sevileceğini öğretmek
  2. onlara ebeveynleri olmadan nasıl yaşayacaklarını öğretmek.

Aile toplantısı bu hedeflerin her ikisini de gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Hemen en çok sevdiğiniz insanlarla (yani ailenizle) katılacağınız en iyi toplantıyı planlamaya başlayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir