Çocuk Gelişimi

Alerjik Hastalıkların Tedavisinde Geç Kalmayın

Alerjik hastalıkların, çocuklarda görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Araştırmalar her 6 çocuktan birinde astım, her 10 çocuktan birinde alerjik nezle ve her 20 çocuktan birinde egzama olduğunu gösteriyor.

9 Aralık Dünya Alerji Günü’nde Liv Hospital Çocuk Alerji ve Astım Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, alerjik hastalıkların teşhisinde en önemli tanı metodunun “cilt alerji testi” olduğuna dikkat çekiyor. Doç. Dr. Akçay “Ancak sadece cilt alerji testi yeterli değildir. Alerji testiyle birlikte çocuğun şikayeti ve muayene bulgularını değerlendirerek karar vermek gerekir. Teşhis ve tedavide geç kalmamak çok önemli” diyor.

Başlıca alerjik hastalıklar ve belirtileri nelerdir?

Başlıca alerjik hastalıklar: astım(alerjik bronşit), hışıltılı çocuk, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, ürtiker(kurdeşen), ilaç alerjisi ve arı alerjisidir. Hepsinin belirtileri birbirinden farklıdır. Sık sık öksürük, nefes sıkışması ve hırıltı şikayeti oluyorsa astım olabileceği; peş peşe hapşırma, nezle, burun kaşınması ve burun tıkanması gibi belirtiler oluyorsa alerjik nezle olabileceği; bebeklikte başlayan yüzde kızarıklık, yaş büyüdükçe boyun altlarında ve eklem yerlerinde kaşıntı oluyorsa egzama olabileceği akla gelmelidir. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa, mutlaka çocuk alerji uzamanına başvurmanız gerekir.

Çocuk alerji uzmanı, alerjik hastalıklara bütün olarak ilgilenir

Çocuk alerji uzmanları doğumdan 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve ergenlerde görülen astım, alerjik nezle, hırıltılı çocuk, egzama, ürtiker gibi cilt alerjileri, göz, gıda, ilaç, böcek, meslek alerjileri; alerjik şok ve heriditer anjioödem gibi alerjik sorunların teşhis, tedavi ve izlemleriyle ilgilenen uzmanlardır. Alerjik hastalıklar genellikle birbiriyle bağlantılı olarak ortaya çıkar. Genelde astımla birlikte alerjik nezle de vardır. Egzamalı çocuklarda gıda alerjisi de sıktır. Çocuk alerji uzmanları, alerjik hastalıklarla bir bütün olarak ilgilenen uzmanlardır.

Çocuk Alerjisi ve Astım Bölümü’ndeki uygulamalar nelerdir?

Cilt alerji testi, yama testi, solunum fonksiyon testleri, çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Kandan alerji testi, ter testi, astım izlem(nefeste nitrik oksid seviyesi) testi yapılabilmektedir. Ayrıca tüm radyolojik ve nükleer tıp çalışmaları gerektiğinde uygulanmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir