Kültür Sanat

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2010 yılında projelendirme ve yeniden yapılandırma çalışmaları tamamlanan, iç ve dış onarımı ile bahçe peyzajı yapılan, kütüphane mobilyaları ve donanım malzemeleri çocuklar için özel olarak tasarlanan Ali Dayı Çocuk kütüphanesini hizmete açıldı.

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren iyi birer okur olma bilinci ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla zengin ve güncel bir koleksiyon oluşturan Bakanlık, eğitsel oyuncak ve araç gereçlerle desteklenen kütüphanede çalışmak üzere bir kütüphaneci ve bir de sınıf öğretmeni görevlendirdi. Bakanlık, çocukların hizmetine sunacağı iki katlı Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin alt katını 3-7 yaş arası çocuklara hizmet vermek üzere deniz ve orman temalı Okul Öncesi Çocuk Bölümü olarak düzenledi. İlköğretim Bölümü olarak hazırlanan kütüphanenin üst katında ise, 7-14 yaş arası çocuklara hizmet verilecek. Kütüphanede velilerin çocuklarını bekleyebilecekleri, aynı zamanda da kütüphane hizmetlerinden yararlanabilecekleri bir bölüm de hazırlandı.

Kütüphane binasının dışarıdan daha çekici görünmesi ve çocukları cezbetmek için balkon korkuluklar yerine renkli kalem çitler ve renkli tabela yapılarak; bahçeye yerleştirilen kütük masalar ve tabureler ile çocuklara hem doğa içerisinde kitaplarını okuyabilme, hem de doğa ve fen konularını en ana ilkeleriyle inceleyebilme olanağı sağlandı.

Ankara’daki çocukları ve ailelerini kitap okuma ve kütüphanede daha çok zaman geçirme konusunda özendirmeye yönelik olarak hizmete sunulacak olan Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi, mobilyaları, koleksiyonu ve sunacağı çağdaş hizmetler ile Ankara’nın sayılı kültürel mekânlarından olacak. Ayrıca kütüphane girişindeki, gemi güvertesine yerleştirilmiş LCD ekran aracılığıyla da tüm kullanıcılar etkinlikleri takip edebilecek. Benzer özelliklere sahip çocuklara yönelik kütüphaneler ilerleyen dönemlerde Diyarbakır başta olmak üzere, diğer illerimizde de hayata geçirilecek.

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin, çocuklara yönelik sürprizler içeren açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve çocuk edebiyatına yönelik eserler veren yazarlarla birlikte 29 Aralık 2010’da, saat 11.00’de gerçekleştirildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı