Çocuk Eğitimi

Anaokulu Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocukların sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük öneme sahip olan anaokulları çocukların hem daha aktif ve sosyal olmasını sağlıyor hem de yeteneklerinin farkına varmasına ve özgüveninin gelişmesine ortam hazırlıyor.

Anaokulu ve kreşlerin çocuk gelişiminde önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek olmakla birlikte, okul öncesi eğitim veren kuruluşların yaptığı çalışmalar ve sunduğu imkanlara da dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu noktada anaokulu seçimi konusunda titiz davranmak gerektiği gibi; çocukların okul öncesi eğitim alacağı merkezler, çocuk gelişiminde ve psikolojisinde olumsuz durumlara da yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Okul öncesi eğitim merkezi seçerken; merkezin verdiği eğitim, sahip olduğu ekipmanlar ile eğitim anlayışı konusunda bilgi sahibi olmak ve merkezin çocuğun hem fiziksel ve sosyal hem de zihinsel aktivitelerde yer almasına yardımcı olacak niteliklere barındırdığından emin olmak gereklidir.

 1. Anaokulu Seçerken Temizlik Kıstaslarına Dikkat Edin
  Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul öncesi eğitim alan çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Aynı yaş grubundaki çocuklarla sürekli bir arada olan çocuklar bulaşıcı hastalıklara daha fazla yakalanmaktadır. Bunun yanı sıra, anaokulunda hijyen koşullarının ihmal edilmesi çocukların sağlığını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir.

Anaokulunda çocukların kullandığı tüm alanların hijyenik olması ve çocuklara verilen yiyeceklerin hijyenik koşullarda yapılmış olması önemlidir. Bu nedenle anaokulu seçerken, ilk dikkat edilmesi gereken kıstas temizliktir. Yeterince temiz olmayan alanlarda çocukların sağlığı ciddi oranda etkilenebileceğinden, hijyen koşullarının sağlanamadığı merkezler, okul öncesi eğitim için tercih edilmemelidir.


 1. Öğretmenlerin ve Diğer Çalışanların Tutumlarına Önem VerinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Anaokulu ve kreş seçerken, başta okul öncesi öğretmenler olmak üzere, gerek yöneticiler gerekse temizlik elemanları çocuklara karşı güler yüzlü olmalıdır. Çocuklara bağıran ya da sert davranışlarda bulunan çalışanlar, çocuk psikolojisini olumsuz etkileyeceği gibi, çocuğun eğitime devam etmeyi istememesine ya da okullara karşı antipati beslemesine neden olabilir. Dolayısıyla çalışan tutumları anaokulu seçiminde son derece önemli olduğu gibi, çocuk eğitime başladıktan sonra gösterilen olumsuz tutumlar karşısında önlem alınması ve bu tutumları gösteren çalışanların uyarılması gerektiği unutulmamalıdır.


 1. Eve Yakın Olan Anaokullarını Tercih EdinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocukların anaokulu ve kreşte geçirdiği zaman kadar, evde geçirdiği zaman da önemlidir. Bu nedenle, çocuğun vaktinin verimli bir şekilde organize edilmesi şart olduğu gibi, anaokulunun eve uzak olması, çocuğun hem servis ya da araba yolculuğu sırasında yorulmasını hem de evde daha az vakit geçirmesine yol açar. Bu nedenle anaokulu ve kreş seçerken, eğitim kurumunun eve fazla uzak olmamasına dikkat edilmelidir. Anaokulu ya da kreşler, eve en fazla 20 dakika uzaklıkta olmalıdır.


 

 1. Öğrenci Sayısı Fazla Olan Anaokullarını Tercih EtmeyinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklarla hem eğitim hem de güvenlik ve temizlik açısından yeterince ilgilenebilmesi için okul öncesi eğitim merkezleri kalabalık sınıflara sahip olmamalıdır. Bir ya da iki öğretmenin bulunduğu 10 kişilik sınıflar ideal olduğu gibi, sınıftaki öğrenci sayısının fazla olduğu anaokulları; çocukların güvenliği ve temizliği açısından risk taşıyabileceği gibi, çocukların niteliksiz bir eğitim almasına da yol açabilir. Anaokulu seçerken sınıftaki öğrenci sayısına dikkat etmek ve kalabalık sınıflarda eğitim veren merkezleri tercih etmemek önemlidir.


 1. Anaokulunun Farklı İlgi Alanlarına Hitap Eden Bir Eğitim Vermesine Önem VerinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Anaokulu seçiminde çocukları en fazla etkileyen faktörlerden biri de anaokulunun verdiği eğitimdir. Resim, müzik, el işleri gibi kültür sanat çalışmalarının yanı sıra; fiziksel aktiviteler ve oyunlar ile yabancı dil eğitimi, basit tarih ya da matematik eğitimi verilmesi çocukların zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Her hafta farklı bir çalışmanın yapılması çocukların bakış açısını ve analitik düşünme becerilerini geliştireceği gibi, özgüvenini de artırır.

Okul öncesi eğitim merkezlerinde sürekli el işi ya da resim yapılması veya ağırlıklı bir yabancı dil eğitimi verilmesi gibi tek yönlülük durumu, farklı ilgi alanları olan çocukların sıkılmasına yol açacağı gibi, çocukların bakış açısının gelişmesini ve çok yönlü olmalarını da engelleyecektir. Dolayısıyla anaokulu seçiminde, çok yönlülük kıstasına ve farklı ilgi alanlarına verilen öneme dikkat edilmesi gereklidir.


 1. Yabancı Dil Eğitimi Veren Anaokullarını Tercih EdinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul öncesi çocukların öğrenme yetenekleri en yüksek seviyede olduğundan, anaokulunun çocukların yalnızca sosyal ve ruhsal gelişimine destek vermesi yerine çocuğun eğitim alanında da gelişmesine yardımcı olması önemlidir. Anaokullarının yabancı dil eğitimi vermesi, çocuğun ileride yabancı dili çok daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlayacağından, bu kıstasa dikkat etmek gereklidir. Bunun yanı sıra, tek bir yabancı dil yerine, birden fazla yabancı dil eğitimi veren anaokullarının tercih edilmesi, çocukların hem zihinsel gelişimi açısından hem de eğitimi açısından önemlidir.


 1. Hem Açık Hem Kapalı Oyun Alanlarına Sahip Olanlara Öncelik VerinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul öncesi eğitim sürecinde çocukların hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda oyun oynamaları önemlidir. Bu nedenle anaokulları hem dış mekanda hem de iç mekanda çocuk oyun gruplarına sahip olmalıdır.

Anaokulunun bahçesi olması ve bazı etkinliklerin açık alanlarda yapılması çocuk gelişimini olumlu yönde etkiler. Açık ve kapalı oyun alanları ile bahçesi olan merkezlere öncelik vermek, anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.


 1. Anaokulunda Disiplin Eğitimine Dikkat EdinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocukların disipline girmesi önem taşıdığı gibi, anaokulunun bu konudaki eğitim anlayışı son derece önemlidir. Cezalandırma, kınama ya da olumsuz tutum sergileme gibi disipline sokma yöntemleri kullanan anaokulları çocuğun psikolojik durumunu ciddi bir şekilde etkiler. Dolayısıyla, okul öncesi eğitim merkezinin çocuklara disiplin eğitiminin nasıl verildiğine dikkat edilmesi ve bu konuda kullandığı yöntemlerin incelenmesi şarttır.


 1. Anaokulunda Psikolojik Rehber ve Pedagog OlmalıAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Anaokulu ve kreş seçerken, çocuğun psikolojisinin sağlıklı gelişimi için, merkezin pedagog ve psikolojik rehber gibi çalışanlara sahip olmasına önem verilmelidir. Çocuğun gerek aile ya da arkadaş çevresi gerekse anaokulunda yaşadığı olumsuz durumlar karşısında yardım alması önemli olduğu gibi, uyum sağlama konusunda zorluk yaşayan ya da odaklanma sorunu yaşayan çocukların etkili bir eğitim alabilmesini sağlamak için pedagogların öğretmenleri yönlendirmesi önem taşır. Bu kapsamda, psikolojik rehber ve danışman ya da pedagog istihdam ettiren merkezleri tercih etmek, anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kıstaslardan biridir.


 1. 0-3 Yaş Grupları için Eğitim Programlarını İnceleyinAnaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

0-3 yaş grubu çocukların bakımı ve gelişimi için anaokulu seçiminde; tuvalet eğitimi, yemek yeme düzeni, çocuğun bakımı için çalışan bakım personellerinin olması gibi kıstaslara dikkat edilmesi önemlidir. Küçük yaş gruplarındaki çocukların anaokulu ve kreşlerde alacağı eğitim büyük önem taşıdığı gibi, çocuğun hijyenik bir ortamda bulunduğuna ve sağlık koşullarının ihlal edilmediğine dikkat etmek şarttır.

0-3 yaş grubundaki çocuklar, çok daha hassas ve tehlikeye açık olduğundan, bu yaş grubu için eğitim merkezi seçerken, dikkatli bir inceleme yapmak ve yemek programları, eğitim programları ve bakım hizmetlerini incelemek önemlidir.

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bunların dışında okul öncesi eğitim merkezleri, çocuk oyuncakları, yatak, sandalye, masa, mama sandalyesi gibi ekipmanları hijyenik ve güvenlikli olmalıdır. Oyuncakların plastik yerine ahşaptan yapılmış olması, yatakların alçak ve rahat olması, masa ve sandalyelerin düşme ya da çarpma durumlarına karşı yumuşak köşelere sahip olması gibi kıstaslar son derece önemlidir.

Çocuk gelişiminde büyük bir öneme sahip olan okul öncesi eğitim merkezleri seçiminde, yalnızca anaokulu ve kreş müdürleri ile görüşmek yerine; öğretmen ve veliler ile de görüşmek daha fazla fikir sahibi olunmasını sağlar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir