Çocuk Yarışmaları

Anlık Çözüm Yarışması sonuçlandı

Dünyanın en büyük yaratıcılık ve problem çözme organizasyonu olan “Destination ImagiNation”ın Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü’nde düzenlediği “Anlık Çözüm Yarışması” sonuçlandı.

2009’un Astronomi Yılı olması nedeniyle bu yıl yarışmanın teması ‘uzay’ olarak belirlendi. Etkinlikte, 22 özel okulun ilköğretim ve lise öğrencileri yarıştı.

Destination ImagiNation Türkiye tarafından geleneksel olarak düzenlenen Anlık Çözüm Yarışması’nın (Instant Challenge Challenge-ICC) beşincisi, 28 Şubat 2009 Cumartesi günü Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 22 okulun öğrencileri yaratıcılıklarını ortaya koyarak yarışırken hem eğlendiler, hem de yeni dostluklar geliştirdiler.

Yarışma sonunda, ICC 2009’un en iyisi Kadıköy Anadolu Lisesi oldu.

Yarışmada, 1. ve 5. sınıf kategorisindeki takımlara “UYDU”, 6 ve 8. sınıf kategorisindeki takımlara “GEZEGEN”, 9 ve 11. sınıf kategorisindeki yarışmacılara da “STAR” adı verildi. Tüm gün süren yarışmaların sonunda, dereceye giren okullar şöyle belirlendi:

ICC 2009 EN İYİ ÖDÜLÜ: STAR SPICA – KADIKÖY ANADOLU LİSESİ

SATELLITES (UYDULAR) KATEGORİSİNDE

1. NEREID – ÖZEL MARMARA İLKÖĞRETİM OKULU
2. TITAN HEV – KEMERKÖY İLKÖĞRETİM OKULU
3. IO – TAKEV ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU

PLANETS (GEZEGENLER) KATEGORİSİNDE

1. MARS – HEV KEMERKÖY İLKÖĞRETİM OKULU
 2. NEPTUNE – TAKEV ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU
3. EX-PLUTO – İSTEK ÖZEL BARIŞ İLKÖĞRETİM OKULU

STARS (YILDIZLAR) KATEGORİSİNDE

1. BETELGEUSE – KABATAŞ ERKEK LİSESİ
2. ALDEBARAN – VKV KOÇ ÖZEL LİSESİ
3. SIRIUS – İSTEK ÖZEL SEMİHA ŞAKİR LİSESİ

Toplam 56 ülkenin üye olduğu Destination ImagiNation, öğrencilerin sanatsal ve bilimsel yaratıcılığını açığa çıkarmayı amaçlıyor. Organizasyonda ayrıca, normal eğitim sürecine paralel olarak gençlere, hayatlarında karşılaşabilecekleri basit veya karmaşık çeşitli problemlere çözüm bulurken yaratıcılığı bir yaşam tarzı olarak benimsetmek hedefleniyor.

Çözümleri ile başarılı olan takımlar Türkiye Finali’ne, finalde başarılı olan takımlar da her yıl Knoxville/Amerika’da düzenlenen Dünya Finali’ne katılacak.

Öğrenciler kendilerini keşfederken eğleniyor
“Anlık Çözüm Yarışması” (ICC), takımlar halinde yarışan ilköğretim ve lise öğrencilerinin, o anda verilen problemi kısa bir süre içinde, sıradan malzemeler kullanarak en yaratıcı biçimde çözümlemelerini gerektiren bir yarışma. Yarışmanın bir diğer bölümünde öğrenciler, sunum becerilerini ve drama yeteneklerini kullanarak kendilerine yöneltilen problemlere çözüm yolu bulmaya çalıştılar. Öğrenciler yarışmada bir ekip halinde çalışmayı öğrenmenin yanı sıra, hem başarılı oldukları alanları keşfediyor hem de doyasıya eğleniyorlar.

Yarışmaya katılan okullar ise şöyle:

Satellites
ÖZEL MARMARA İ.Ö.O, İSTEK BARIŞ İ.Ö.O., HEV KEMERKÖY İ.Ö.O., ÖZEL DARÜŞŞAFAKA İ.Ö.O., IRMAK OKULLARI, TAKEV ÖZEL İ.Ö.O., VKV KOÇ ÖZEL İ.Ö.O.

Planets
ÜSKÜDAR SEV İ.Ö.O., FMV ISIK AYAZAĞA İ.Ö.O., HASAN ALİ YÜCEL İ.Ö.O., HEV KEMERKÖY İ.Ö.O., İTÜ GVO ÖZEL DR. NATUK BIRKAN İ.Ö.O., VKV KOÇ ÖZEL İ.Ö.O., TAKEV ÖZEL İ.Ö.O., TED ALANYA İ.Ö.O.

Stars
YÜZYIL IŞIL LİSESİ, İSTEK ÖZEL SEMİHA ŞAKİR LİSESİ, ÖZEL ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ, FMV AYAZAĞA IŞIK LİSESİ, TAKEV ÖZEL LİSESİ, AMERİKAN ROBERT KOLEJİ, M.E.K ÖZEL MARMARA FEN LİSESİ, KABATAŞ ERKEK LİSESİ, VKV KOÇ ÖZEL LİSESİ, KADIKÖY ANADOLU LİSESİ

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.