Hamilelik

Anne Adayına Kış Gebeliği İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde beslenmeden giyinmeye, yaşam tarzından uyku düzenine kadar her şeye dikkat edilir. Ancak, kış aylarına denk gelen hamilelik, bazı anne adaylarının gözünü korkutabilir.

Hamileliği kış aylarına denk gelen bir annenin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken konu, doğru besinleri tüketmektir. Aslında bakılırsa, anne adayı bu konuda çok şanslıdır; çünkü kış sebze ve meyveleri, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. A ve C vitamini içeren turunçgiller ile brokoli, ıspanak, pırasa ve karnabahar gibi besinler, metabolizmanın güç kazanması amacıyla sıklıkla tüketilmelidir.

Yine bu dönemde tüketilmesinde fayda olan bir diğer besin, balıktır. Balık, bünyesinde bulundurduğu D vitamini sayesinde, kışın güneşten alınamayan yararın alınmasını sağlar. Düzenli olarak tüketildiği takdirde de, kemik ve diş gelişimine, kolesterolün dengelenmesine olumlu etki yapar.

Kış hamilelerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur, kıyafet seçimidir. Polyester, naylon ve sentetik kıyafetler hava almadığından dolayı fazla terleme yapar. Bu nedenle, giyilecek olan kıyafetler yünlü veya pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Kıyafet, mümkün olduğunca sıcak tutacak ve bir o kadar da rahat hareket etmeyi sağlayacak türden seçilmelidir. Ayakkabılar ise, ayağı terletmemelidir, ama burada asıl önemli olan nokta; ayakkabının karda kaymayı engelleyecek tabana sahip olmasıdır.

Kapalı alanlara dikkat edin

Kış aylarında kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilir. Bu durum, anne adayları ve bebekleri için zaman zaman bir tehdit unsurudur.Kış gebeliği

Kapalı ve havalandırmanın yeterli olmadığı alanlarda, bulaşık hastalıkların yayılması daha kolaydır. Anne adaylar, her ne kadar dışarıdaki mekânlara müdahale edemeseler de, evlerini her gün düzenli olarak havalandırarak ortamda temiz havanın dolaşmasını sağlayabilirler. Yine aynı şekilde sigara, bebekte gelişim geriliğine neden olabileceği gibi, düşük doğum riskini de arttırır. Bunun önüne geçmek için, kesinlikle sigaralı ortamlarda bulunmamalı; hamilelik süresi boyunca ev içerisinde sigara içilmesine izin verilmemelidir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken nokta, cilt bakımıdır. Hamilelik dönemi boyunca cilt, daha hassas bir hal alır, ama bu durum özellikle kış aylarında kendini daha çok gösterir. Kuruyup, çatlayan deriye enfeksiyon riskini önlemek amacıyla nemlendirici kremler sürülmeli; yıkamada soğuk yerine ılık su kullanılmalıdır.

Bu unsurları göz ardı etmediğiniz takdirde kış hamileliğiniz çok kolay geçecektir. Ayrıca, kışın spor yapmıyorum diye üzülmeyin. Dışarıya çıkıp yürüyüş yapamasanız bile, evinizde bir koşu bandı yardımı ile yürüyüş yapabilir; yoga ve pilates ile vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.