Hamilelik

Anne Adayları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmelidir?

Yaz aylarında anne adaylarının beslenmesine, giyimine ve temizliğine daha çok dikkat etmesi gerekir.

Yaz ayları, anne adaylarını oldukça zorlar. Aşırı sıcak ve nem, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Sıcak basmaları, el ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, halsizlik, bulantı ve kusmalarda artış ile nefes darlığı en sık rastlanılan problemlerdir.

Anne adayları, hamileliklerinin her döneminde güneş ışınlarından korunmalıdır. Mecbur kalmadıkça güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmamalı, çıkıldığı zamanlar da ise, gölgede durmaya, şapka ve güneş kremi kullanmaya dikkat edilmelidir.

Uzun süre sıcakta kalan hamile kadınların tansiyonu yükselebilir ya da düşebilir ve bu durum, bebek için risk oluşturabilir.

Yaz aylarında su kaybı, her zamankinden fazla olur. Bu nedenle, yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edilmelidir. Günde en az 2,5 litre sıvı alımı, hamile kadınlar için yeterlidir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için su, maden suyu, meyve suyu ve ayran tercih edilebilir.

Yaz gebeliği

Yine bu dönemde anne adayları, açık renkli, ter yapmayan, kolay değiştirilebilir kıyafetler giymeye özen göstermelidir.

Hamilelik, kadınların yaz aylarında seyahat etmesine engel bir durum değildir. Hamileler, herhangi bir rahatsızlık olmadığı ve doktor izni olduğu sürece seyahat edebilir. Bununla birlikte, seyahat halindeyken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Uzun süreli yolculuklar, bacak ve ayak bileklerinde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle 2 saatte bir mola vererek, kısa yürüyüşler yapmak kan dolaşımını uyaracaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.