Çocuk Gelişimi

Anne Babalar için Başvuru Kitabı: Cinsel Eğitim & Çocukluktan Ergenliğe

“Cinsel Eğitim & Çocukluktan Ergenliğe” cinselliğin konuşulmadığı, doğru ve sağlıklı bilgilere ulaşılmadığı ortamda, çocukların cinsellikle ilgili sorularına yanıt arayan ebeveynler için bir başvuru kitabı niteliğinde.

Yazar ve yönetmen Nur Onurun, pedagog Duygu Çalışırla yaptığı söyleşiden oluşan kitap, ebeveynlerin cinselliğin konuşulabilecek doğal bir konu olduğu mesajını çocuklarına verebilmeleri için, çocukların cinsel gelişim dönemi hakkında bilgiler veriyor.

Kitaptaki bilgiler sayesinde anne babaların, çocukların cinsellik konusunda sorduğu soruları yanıtlamaları da amaçlanıyor.

“Çoğumuz büyüme serüvenimiz içinde filmlerdeki öpüşme sahnelerinde anne babalarımızın ve aile büyüklerinin boğaz temizleme seslerine, cık cık, ayıp sözlerine tanık olduk. Cinselliğin neredeyse hiç konuşulmadığı, annelerin kız çocuklarına adet dönemiyle ilgili kısa ve korkutucu açıklamalar yaptığı, evlenmeden önce kadının kocasına karşı kadınlık görevlerinin neler olduğuna dair yetersiz ve ürkütücü açıklamaların yapıldığı aile ortamlarında büyüdük.

Çocukluk ve ergenlik döneminde merakı yeterince giderilmemiş ya da olumsuz bilgi ve yaklaşımlarla karşılaşmış kişilerde cinselliğin pek güzel bir şey olmadığı, ilgilenilmemesi, konuşulmaması gereken konular olduğu düşüncesi gelişir. Bu düşünce kişinin ileride sağlıklı ve mutlu bir yuva kurmasında olumsuz bir etki yaratır.

Cinselliğin konuşulabilecek doğal bir konu olduğu mesajını çocuklarımıza verebilmek için hem cinsel gelişim dönemleri hakkında bilgi edinmeli, hem de sordukları ve soracakları soruları nasıl yanıtlayacağımız konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Cinsel Eğitim & Çocukluktan Ergenliğe bu soruların cevabını veriyor.”

Türü: Sağlık / Ebeveyn Başvuru Kitabı
Yazar: Pedagog Duygu Çalışır
Söyleşi: Nur Onur
Yayınevi: Profil Yayıncılık
Basım Tarihi: Aralık 2011
Sayfa Sayısı: 112 sayfa
Fiyatı: 7,00 TL

Cinsel Eğitim - Çocukluktan Ergenliğe

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.