Anne Baba Okulu

Anne Babalara ve Öğretmenlere Çağrı

Çocuk ve Medya Hareketi kapsamında, çocukların medyadan olumlu ve doğru şekilde yararlanmaları için, anne baba ve eğitimcilere şunlar öneriliyor:


Anne Babalara Çağrı

Çocuklarınız izlediği, okuduğu her şeyi kolayca benimser ve kendilerini şekillendirmesine izin verir. Onların ne izlediğine dikkat edin. Olumlu etkiler yaratacak yayınlara ulaşmaları için elinizden geleni yapın.

Çocuklarınıza okuma kültürü kazandırmaya çalışın. Çünkü kitaplar; TV, internet, dergi gibi medya araçlarına bir alternatif olduğu gibi, çocuklara yeni bakış açıları da kazandırır. Düşünmenin gücünü farketmelerini sağlar, kendilerine ait fikirler üretebilmenin zevkini yaşarlar ve belki de en önemlisi düşünce dünyalarının sınırlarını
genişletebilirler.

Çocuklarınızı medya okuryazarlığını geliştirmeye özendirin. Medya okuryazarlığı gelişen çocuklar bir yandan medyanın toplum üzerindeki etkisini anlarken diğer yandan toplumun da medyayı etkileyebilme gücü olduğunun farkına varır. Sadece medya mesajlarını değil, bu mesajların arka planını da okuyabilir ve kendi mesajlarını da
kendisi oluşturabilir.

Çocuklarınızla yakından ilgilenin. Onları bir TV karakterinin büyütmesine izin vermeyin. Unutmayın medya okuryazarlığı eğitimi ailede başlar!

İletişim araçlarının çocuklarınızı göz önünde bulunduracak şekilde düzenlenmesini talep edin.

Çocuk ve Medya Hareketi’yle ilgili gelişmeleri yakından takip edin. Başkalarını da yönlendirin. Çevrenizdekilere bizden söz edin.

Medya sorunu sadece anne babaları ilgilendirmiyor, unutmayın.

Sizin çocuklarınız bu toplumun geleceği. Çevrenizdekilere bunu hatırlatın.

Okullara, Eğitime ve Öğretmenlere Çağrı

Çocukların etkilenmeye ne kadar açık olduğunun farkındasınız. İzleyip okudukları yayınların takipçisi olun.

Onları olumlu etkileyecek yayınlara yönlendirin. Olumsuz yayınlara karşı uyarın.

Çocuk ve Medya ilişkisi ile ilgili kaynaklar edinin. Bu kaynakları çocuklar ve velileriyle paylaşın.

Profesyonel tecrübelerinizden faydalanın. Bu sorunun çözümü için projeler geliştirin. Bunları bizlerle paylaşın.

Çocuklara medya okuryazarlığı kazandırmanın yollarını arayın. Bu konuda bilgilenmek isteyen velileri vemeslektaşlarınızı bilgilendirmeyi unutmayın. Okul öncesi öğretmeni olabilirsiniz; öğrencileriniz anne babalarından sonra medya kahramanlarını tanıyor, model alıyor.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırın. Etkili bir medya okuryazarlığı eğitimi bu alışkanlığın üzerine inşa edilirse başarılı olunabilir.

Medya okuryazarlığı başta olmak üzere çoklu okuryazarlıklar hakkında araştırma yapın. Edindiğiniz bilgileri öğrencilerinizle paylaşın!

İletişim araçlarının çocuklar üzerindeki etkilerini çocuklarla ve aileleriyle paylaşın. Onlara Çocuk ve Medya Hareketi’ni anlatın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.