Hamilelik

Anne Bebek Yogası

Annelik hayatınızdaki birçok şeyin değişimine özellikle de önceliklerinizin değişimine neden olur. Hayatın yorucu temposu, stresi ve bunun yanı sıra artan sorumluluklarınız, nefes almanızı bile zorlaştırır hale gelebilir.

Bu durumda hem fiziksel, hem de ruhsal olarak bebeğinizle birlikte rahatlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebeğinizle beraber yapacağınız küçük yoga hareketleri ile rahatlayabilirsiniz. Yoga, sizin stresten arınmanıza ve bebeğinizin kendini çok daha huzurlu hissetmesine yardımcı olacaktır.

Anne Bebek Yogası Yapmanın Faydaları

Anne bebek yogası iç huzur ve dinginlik arayışınızda size yardımcı olabilir. Bebeğiniz ile birlikte yapacağınız bu rahatlama tekniği, çeşitli yoga duruşlarından, doğru nefes alma çalışmalarından ve nemlendirici jellerle yapacağınız masajlardan oluşmaktadır.

Yoga, aynı zamanda bebeğiniz ile aranızdaki fiziksel ve görsel teması artırır, bağınızı güçlendirir. Artan bu duygusal bağ, bebeğinizin psikolojik gelişimine yardımcı olur. Yoga derslerine bebeğinizin dördüncü ayından itibaren başlayabilirsiniz.

Yoga dersleri anne ve bebek için rahatlama, esneme ve masaj hareketleri ile başlar, yoga hareketleri ile devam eder. Bebeğinizin sizin üzerinizde yatarken siz o esnada karın ve bacaklarınız çalıştırırsınız.

Ayakta yapacağınız hareketlerde ise bebeğinizi kucağınıza alıp, sırt, kol ve merkez güçlendirici hareketler yapabilirsiniz. Eğer bebeğiniz emekleme dönemindeyse hareket çeşitliliği daha da artıyor, nefes çalışması yapma imkânınız oluşuyor. Yürüyen bebeklerin avantajı ise sizi taklit edebiliyor olmasıdır.Yoga ve bebek

 Anne bebek yogasının bebeğinize fiziksel ve psikolojik açıdan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olur.
  • Bebeğiniz yogadan sonra daha derin uyur.
  • Bütün gün hareketsiz kalan bebeğiniz, fiziksel aktivite şansı kazanır.
  • Bebeğiniz ile aranızda güçlü bir bağ kurmanızı sağlar.
  • Yoga ile bebeğiniz refleks hareketlerinden bilinçli hareketlere geçer.
  • Sindirim ve sinir sistemi başta olmak üzere tüm vücut sistemi uyarılmaya başlar.

Anne bebek yogasının pozitif yanları bebeğinizin gelecekte karşılaşacağı sorunlarla çok daha kolay baş etmesine yardımcı olacaktır. İçinde olduğunuz nu yorucu tempodan biraz olsun uzaklaşıp bebeğinize ve kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bu ufak soluklanma her ikinize de iyi gelecektir.

Siz yoga hareketlerini yaparken bebeğinizden geri bildirim alınmaya başlanır. Bebeğiniz, hareketleri yapmasa da o enerjiyi alıyor, etrafını gözlemleyerek keyifleniyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.