0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütünü artırmak için yeterli ve dengeli beslenme; stresten uzak durma ve nitelikli dinlenme oldukça önemlidir. Emziren kadınların anne sütünü artırması için günlük kalori gereksinmesinin 500 kkal fazlasını almasını önerilmektedir.

Genellikle pek çok kadın, bu değerin kat be kat fazlasını alarak emzirme sürecinde gereksiz kilo almaktadırlar.

500 kalorilik artışı günde fazladan 2 porsiyon meyve, 1 bardak süt, 2 dilim ekmek veya ekmek eşdeğeri karbonhidrat, 2 köfte büyüklüğünde et, tavuk veya balıkla artırmak mümkündür.

Kalori yoğunluğu çok yüksek olan ve özellikle yoğun şeker içeren besinlerden kaçınmak, annede gereksiz kilo alımını da önleyecektir.

anne sütü nasıl artırılır

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

  1. Anne sütünü artırmak için günlük su tüketimi oldukça önemlidir. Bebek gelişimi açısından kritik olan anne sütünü artırmak için günde en az 10 bardak su için.
  2. Günde 2-3 fincan rezene çayı içmek anne sütü üretiminize katkı sağlayabilir.
  3. Her gün 1 kase şekersiz çubuk tarçınla hazırlanmış kayısı komposto tüketin. Tarçın anne sütünün artırılması ve hormonların uyarılması açısından önemlidir.
  4. 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı kuru ekmek mayası ve 1 kesme şeker ilave edip bekletin, yarım saat sonra için.
  5. Bulgur pilavı süt üretiminize katkıda bulunabilir, karbonhidrat ihtiyacınız için beslenmenizde bulgur pilavına yer verin.
  6. Semizotu süt üretiminize yardımcı olabilir, haftada 1-2 sefer semizotu yemeği ile birlikte birkaç bardak ayran için.
  7. Alkolsüz bira içmek süt üretiminizi attırabilir.
  8. Anne sütünü artırmak ve bebek gelişimini desteklemek için bebeğinizi sık sık emzirin. Sık emzirmek, memedeki süt yapan kanalların daha aktif çalışmasını sağlar.
  9. Süt üretiminiz konusunda rahat olun, kaygı ve stres en büyük süt düşmanıdır.
  10. Emzirirken rahat bir koltuk ve huzurlu bir ortam tercih edin. Rahat bir pozisyonda emzirmek hem sizin hem de bebeğiniz açısından faydalıdır. Size en uygun emzirme şeklini öğrenmek için doğru emzirme pozisyonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Süt oluşumu için 500 kalorilik artışın yanında günlük sıvı tüketiminin de artırılması gerekmektedir. Bu sıvıyı en doğru yolla sudan karşılanabileceği gibi, şekersiz açık çay veya bitki çayları, şekersiz komposto, ayran, çorba gibi içeceklerden de karşılanabilmektedir.

Emziren kadınlarda günde toplam 4 litreye yakın sıvı tüketimi önermekteyiz. Bu 4 litrenin bir kısmını çorba, ayran, cacık gibi yiyeceklerle karşılandığı için günde en az 2.5 litre su içilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.