Hamilelik

Anne Sütünü Artıran 10 Besin

Anne sütünü artıran besinlerin başında; havuç, yulaf, rezene, arpa ve baklagiller yer alıyor. Anne sütünü artırmak için sıvı tüketimine de dikkat etmek ve günde en az 2-3 litre su tüketmek gerekiyor.

Bebek beslenmesinde anne sütü büyük önem taşıdığı gibi, 6.aydan sonra bebekler anne sütüne ek besinler tüketmeye başlıyor. Anne sütünün miktarı ve kalitesi bebeğin sağlığını etkilediği gibi, annenin doğru beslenmesi süt miktarını etkiliyor.

Anne Sütünü Artıran Besinler

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Dünya Emzirme Haftası’nda, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı, anne sütünü artıran besinler hakkında bilgi verdi.anne sütünü artıran besinler

  1. Su

Anne sütünün miktarını artırmak için, kadınların bol miktarda su içmesi gerekiyor. Anne sütünün %87’si sudan oluştuğundan, annelerin emzirme döneminde tükettikleri su miktarını artırmaları önem taşıyor. Emzirme sürecinde günlük su tüketiminin en az 3-3,5 litre olması gerekiyor.

  1. Yulaf

Demir eksikliği anne sütünün azalmasına yol açtığı gibi, demir minerali açısından zengin olan yulaf, anne sütünün artmasını ve meme kanallarında ilerlemesini sağlıyor. Bu nedenle, emzirme döneminde, özellikle sabah kahvaltılarında yulaf tüketilmesi gerekiyor.

  1. Havuç

Fitoöstrojen adı verilen bitkisel bir kimyasal madde salınımı sağlayan havuç, süt kanallarının gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda beta karoten açısından da zengin olan havuç, beta karoten ihtiyacının da karşılanmasını sağlıyor.

  1. Rezene

Rezene, süt miktarını ve sütün yağ içeriğinin artmasını sağlıyor. Anne sütü yoluyla bebeğe geçen rezene, bebeğin sindirim ve hazımsızlık sorunu yaşama ihtimalini de azaltıyor.

  1. Arpa

Arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içecekler, bol miktarda prolaktin bulunduruyor. Süt salgılayıcı hücreleri uyaran bu madde, anne sütünün artmasını sağlıyor.

  1. Baklagiller

Demir minerali açısından zengin olan baklagiller, sütün niteliğini artırıyor. Ancak bebekte gaz problemine yol açabildiğinden, baklagillerin çok fazla tüketilmemesi gerekiyor.

  1. Koyu Yapraklı Sebzeler

Ispanak, kara lahana gibi sebzeler, A vitamini ve demir açısından zengin olduğundan, sütün niteliğinin artmasını sağlıyor. Kadınların emzirme dönemlerinde bu sebzeleri sık tüketmesi gerekiyor.

  1. Sarımsak

Sarımsak, anne sütünün miktarını artırmada etkili olan gıdalar arasında yer alıyor. Ancak bebekte hazımsızlık sorununa yol açabildiğinden, çok fazla sarımsak tüketmemek gerekiyor.

  1. Kuruyemişler

Ceviz, fındık, badem gibi omega açısından zengin olan ve doymamış yağlar içeren kuruyemişler, anne sütünün kalitesini artırıyor. Bebeğin sağlığı için, emzirme döneminde günlük olarak 3-4 ceviz ve 10-12 çiğ badem tüketmek önem taşıyor.

  1. Susam

Bol miktarda kalsiyum içeren susam, süt miktarının artmasını sağlıyor. Salatalara lezzetli bir tat da katan susamın, günde 1-2 çay kaşığı kadar tüketilmesi, anne sütünün artmasını sağlıyor.

Emzirme döneminde, sağlıklı beslenmek, anne sütünün kalitesini ve miktarını artırdığı gibi, bebeğin sağlığını da olumlu etkiliyor. Bu nedenle emziren annelerin düzenli ve dengeli beslenmesi büyük önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir