Belirli Gün ve Haftalar

Anneler Günü Tarihçesi

Her yıl, Mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanır. Dünyada değişik ülkelerde ve tarihlerde kutlanan “Anneler Günü”, annemizi senede bir kez de olsa onurlandırabilme, ona özel olduğunu hissettirebilme imkanını sunar.

Ülkemizde, 1955 yılından beri kutlanan “Anneler Günü”nün nereden ve nasıl geldiğini biliyor muydunuz?

Annesinin adını taşıyan genç kız Anna Jarvis, 1908 yılında annesinin ölümü ile hayata küstü. Annesinin yaptığı işlere büyük hayranlık duyan Jarvis, yıllarca bu durumu kabul edemedi. Çevresinin “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” hatırlatmaları bile Jarvis’i telkin etmeye yetmedi.

Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar gününe denk gelen tarihi, tüm eyalette “Anneler Günü” olarak kutlanmasını istedi ve bunun için politikacılara, kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı.

İlk olarak West Virginia’daki bir kilisede kutlanan Anneler Günü, Jarvis’in çabaları sonucu 1912 yılında resmen kutlanmaya başladı. 1914 yılında ise Amerika Başkanı Woodrow Wilson, “Anneler Günü”nü ulusal gün olarak kabul etti.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde “Anneler Günü”nün farklı tarihlerde kutlanmasına karşın, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika’da “Anneler Günü” Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir