CiciPedia

Arabada Neden Midemiz Bulanır?

Arabada mide bulantısı yaşamamızın sebebi, gözlerimizin hareketi algılamasına karşın, vücudumuzun hareket etmemesidir. Beynimiz, dengede kalmamızı sağlayabilmek için; gördüğümüz manzarayı ve kaslarımızın hareketini kullanır.

Örneğin sürekli hareket etmemize rağmen, konumumuz hiç değişmiyorsa, beynimiz bu işte bir terslik olduğunu düşünür. Aynı şekilde, gözlerimiz hareketi algılamasına karşın, vücudumuzun hareket etmeme durumunda, beynimiz uyarı verebilir.

Arabada Neden Midemiz Bulanır?

Otomobilde giderken mide bulantısı yaşarız çünkü arabanın dışındaki manzara sürekli değişir. Özellikle manzaranın hızlı değişmesi midemizi daha çok bulandırabilir. Bu nedenle, hızlı giden arabalarda daha fazla mide bulantısı yaşayabiliriz. Bunu önlemek için, arabanın yan camlarından değil, ön camından bakmaya çalışmak ve ara sıra da olsa camı açmak gereklidir.Arabada neden midemiz bulanır

Trende Mide Bulanır mı?

Otomobilde kavisli yollarda giderken midemiz daha çok bulanır. Bunun sebebi, beynimizin daha fazla hareket algılamasıdır. Düz yolda ve sabit bir hızla giderken ise genellikle mide bulantısı yaşamayız.

Örneğin tren yolculuğunda, insanların midesi daha az bulanır. Çünkü tren genellikle düz bir yolda gider ve aniden hızlanma ya da yavaşlama yapmaz.

Arabada Kitap Okurken Midemiz Neden Bulanır?

Arabada kitap okurken midemizin bulanmasının sebebi de, hareket etmemize rağmen kaslarımızı çalıştırmamamızı beynimizin algılayamamasıdır. Gözlerimiz sürekli olarak kitap üzerinde hareket ederken, arabadaki hareketleri de algılamamız, mide bulantısına yol açar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir