Çocuk Haberleri

Araştırma: Anne Sütü, Bebeğin Zekasını ve Başarısını Artırıyor

Brezilya’da 3 bin 500 bebekle yapılan araştırmaya göre, anne sütünün zekayı ve akademik başarıyı artırdığı ortaya kondu.Anne Sütü

Brezilyalı uzmanların 30 yıl boyunca sürdürdüğü araştırmada, 3 bin 500 yenidoğan bebek gözlemlendi. Bir yıldan fazla emzirilen bebeklerin, 30 yaşlarına geldiklerinde, bebekliğinde daha az emzirilen yetişkinlere oranla daha yüksek zekaya sahip oldukları görüldü. Aynı şekilde, 30 yaşındaki yetişkinlerin süt içme oranlarına paralel olarak, akademik başarıları ile maaşlarının da artığı gözlemlendi.

Araştırmaya göre, bir yıldan fazla emzirilen bebeklerin zeka derecelerinin, diğerlerine oranla dört IQ puanı daha fazla olduğu ve aylık kazançlarının yaklaşık 98 euro daha fazla olduğu belirtildi.

Araştırma sürecinde, bebeklerin ebeveynlerinin sahip olduğu eğitim seviyesi, hamilelik sırasında annenin sigara içip içmediği ve bebeğin doğum sonrası kilosu gibi faktörler de kontrol edildi.

Anne sütündeki doymuş yağ oranının yüksekliği, beynin gelişmesine olumlu etki sağladığı gibi, daha önce aynı alanda 3 bin bebekle yapılan bir araştırmada da uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerin, diğerlerine oranla IQ puanlarının diğerlerinden 7 puan fazla olduğu görülmüştü.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı