Çocuk Haberleri

Araştırma: Antibiyotikler Çocuklukta Sık Görülen Hastalıklara Etki Etmiyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, çocuklarda sık görülen hastalıklara yol açan bazı bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç gösterdiğini ortaya koydu.Çocukları Hastalıklardan Koruma Yolları

İngiltere’de bulunan Bristol Üniversitesi ile Imperial College London tarafından 26 ülkedeki hastalarla yapılan araştırmada, 78 bin koli basili örneğine dayanarak 58 farklı araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda, özellikle koli basili nedeniyle, idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanan çocuklarda, kullanılan antibiyotiklere karşı direncin oldukça yüksek olduğu görüldü.

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu 26 ülkeden hastaların katıldığı araştırma sonucunda araştırmacılar, OECD ülkelerinde, hastalardan alınan örneklerden yarsında fazlasının anpisilin, yaklaşık dörtte birinin de trimetoprim içeren ilaçlara karşı direnç gösterdiğini açıkladı. Ayrıca, araştırmada her on hastadan üçünün co-trimoxazole tedavisine cevap vermediği görüldü. OECD dışındaki ülkelerde ise bu oranların çok daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ashley Bryce, “OECD dışında antibiyotiklere direncin artmasının nedenlerinden biri, OECD ülkelerinde antibiyotiklerin reçetesiz olarak satılması olabilir” dedi.  Araştırmacı Dr. Ceire Costelloe ise antibiyotiklerin etkisiz kalmasında, daha önceki antibiyotik kullanımının etkili olabileceğini belirtti. Farklı bir tedavi için antibiyotik kullanılması, altı ay boyunca etkisini sürdürmekle birlikte, bu süre içerisinde kullanılan antibiyotikleri de etkisiz hale getiriyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir