Çocuk Haberleri

Araştırma: Çocukların Riskli Sitelere Erişimi, Ülkelere Göre Değişiyor

Çocukların internette tehlikeli sitelere girme oranlarını araştıran Kaspersky, 2015 yılı verilerini yayınladı. Buna göre, çocukların riskli sitelere girme girişimlerinin en yoğun olduğu ülkeler arasında; İsrail, Birleşik Krallık, ABD, İsveç ve Kanada geliyor.Çocuk İnternet Kullanımı

2015 Aralık ve 2016 Kasım ayları arasındaki dönemi kapsayan araştırma, Kaspersky Aile Kontrolü modülü aktif olan güvenlik çözümlerinden toplanan verileri içeriyor. İstatistikler, Kaspersky Lab uzmanları tarafından çocuklar için en tehlikeli bulunan yedi kategori (alkol, tütün, narkotikler; uygunsuz dil; kumar, piyangolar, çekilişler; yazılım, ses, video; şiddet; silahlar, patlayıcılar, yanıcılar) içerisinde bulunan siteleri açma girişimlerini kapsıyor.

Riskli Siteleri Açma Girişimi Gelişmiş Ülkelerde Daha Yüksek

Çocukların tehlikeli sitelere erişme girişimlerinin yer aldığı istatistiklerde, erişkinlere yönelik içerik kapsamında lisanssız ürünleri içeren kategoriye en çok Japonya’daki çocuklar girmeye çalışıyor. Kumar ile ilgili sitelere ise İtalyalı çocukların erişme girişimi daha fazlayken, İsrailli çocukların silah, patlayıcı, tütün ve alkol gibi kategorilerdeki sitelere girme girişimi daha yüksek. Şiddet içeren kategorilere dahil olan sitelere girme girişiminin en fazla olduğu ülke ise ABD.

Yetişkinlere yönelik içeriklerin yer aldığı ve çocuklar için tehlikeli bulunan sitelere erişim konusunda, Türkiye’deki çocuklar, 31.sırada yer alıyor. Aynı zamanda silah ve patlayıcı ile ilgili sitelere gösterilen ilgi konusunda da Türkiye son sırada yer alıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen araştırma, Kaspersky Aile Kontrolü modülünün kullanıldığı bilgisayarlar için geçerli olduğundan, ebeveyn koruması içermeyen bilgisayarları kapsamıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir