Çocuk Haberleri

Araştırma: Emzirme, Anneyi ve Bebeği Diyabetten Koruyor

Emzirmenin anne ve bebek sağlığı üzerindeki etkisini ele alan bir araştırma, emzirme haftası yaklaşırken düzenli emzirmenin anneyi ve bebeği diyabete karşı koruduğunu gösterdi.

Düzenli emzirme ile diyabet 2 arasındaki ilişki, Kanada Manitoba Üniversitesi’nden Prof. Garry X. Shen tarafından yürütülen araştırmada incelendi. Kanada’daki emziren anneleri ve bebeklerini incelendiği araştırmada, emzirmenin anne ve bebeklerde diyabet 2 görülme olasılığının düştüğünü ortaya kondu.

Emzirme dönemi330 Bin Yeni Doğum Yapan Kadın İncelendi

Manitoba Üniversitesi’nde 24 yıl boyunca devam eden çalışmalarda, 330 bin yeni doğanın incelendi. Araştırmada, diyabet riski yüzde 23 olan kadınların; anne sütü ile besledikleri bebeklerindeki şeker hastalığı riskinin yüzde 18’e düştüğü belirlendi.

Emziren Annelerde Diyabet Riski Yüzde 14 Azalıyor

Araştırmada, yeni doğum yapan yaklaşık 334 bin anneden; 262 bini hastanede emzirmeye başladı, 72 bini ise emzirmeye daha sonra başladı ya da hiç emzirmedi. Analizlere göre, emziren kadınlarda şeker hastalığı riski yüzde 14 azaldı. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise diyabet riski yüzde 18 oranında düşüş gösterdi.

Doğumdan Hemen Sonra Emzirmeye Başlamak Önem Taşıyor

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Prof. X. Shen, annelerin bebekleri doğduktan hemen sonra emzirmeye başlamalarının önemli olduğunu söyledi. Prof. Shen, anne ve bebeklerin diyabet 2’ye karşı korunmalarının en iyi yolunun emzirme olduğunu belirtti.

GDM Öyküsü Bulunan Kadınlarda, Emzirme Diyabet 2 Riskini Azaltıyor

Kuzey Kaliforni’daki bir sağlık araştırma şirketi olan Kaiser Permanente’te Kıdemli Araştırma Uzmanı olarak görev yapan Erica Gunderson, Gebeliğe Bağlı Şeker (Gestasyonel Diabetes Mellitus) öyküsü bulunan kadınlarda, diyabet 2’nin görülme olasılığının yüzde 50 olduğunu söylüyor. Prof. Shen tarafından yürütülen araştırma, GDM (Gestasyonel Diabetes Mellitus) öyküsü olan kadınların, diyabet 2 riskinin doğal yollarla azaltılabileceğini gösteriyor.

Araştırma ekibi, şeker hastalığı ve obezite üzerinde, emzirmenin süresi ve başladığı an ile ilgili başka bir araştırma üzerinde çalışmaya da devam ediyor. Shen ve ekibinin amacı, emzirme süresinin ve kısmi emzirmenin obezite ve diyabet 2 üzerindeki etkisini ortaya koymak.

Emzirme ve diyabet 2 arasındaki ilişkiyi gösteren araştırma sonuçları, Cancouver Dünya Diyabet Kongresinde açıklandı.

(Kaynak: ScienceTimes)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.