Çocuk Haberleri

Araştırma: İkiz Gebeliklerin Oranı Giderek Artıyor

Population and Development Review dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, dünyadaki ikiz oranı hızlı bir şekilde artıyor.

Son yapılan bir araştırmaya göre dünyanın çeşitli ülkelerinde son yıllarda dünyaya gelen ikiz bebek sayısı, 25 yıl öncesinin iki katına çıktı.

Araştırmada, 1975 ile 2011 yılları arasındaki ikiz doğumları incelendi. Çalışmaya göre ikiz doğumlar ABD’de 9,5’ten 16,9’a, İngiltere ve Galler’de 9,9’dan 16,1’e yükseldi.

İkiz gebelik oranları Avrupa ülkelerinde önemli bir artış gösterdi. Almanya’da 9,2’den 17,2’ye, Fransa’da 9,3’ten 17,4’e, Danimarka’da 9,6’dan 21,2’ye ve Güney Kore’de 5,0’dan 14,6’ya yükseldi.

ikiz doğum oranı

İkiz Doğum Oranının Artma Nedenleri

İkiz doğum oranının artma nedenlerinin başında, anne olma yaşının yükselmesi gerekiyor. Araştırmalara göre, anne olma yaşının artması ikiz bebek dünyaya getirme olasılığını artırıyor. Bunun yanı sıra, tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerle çocuk sahibi olan çiftlerin de ikiz bebek dünyaya getirme ihtimali daha fazla.

İkiz Doğum Oranının Artması, Riski de Artırıyor

Araştırmacılara göre, ikiz doğumların artması, toplumsal sağlık açısından da bir sinyal. Prematüre doğum, ölü doğum ya da bebek ölümlerine ilişkin riskler ikiz doğumlarda artıyor. İkiz bebeklerde düşük doğum kilosu oranı da arttığından daha fazla komplikasyon görülebiliyor. Annelerde ise diyabet ve depresyon riski artıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı