Çocuk Masalları

Aslan Olmak İsteyen Eşek – Çocuk Masalları

Aslan Olmak İsteyen Eşek masalı en güzel çocuk masalları arasında yer alır. Çocuğunuza anlatacak bir masal arıyorsanız bu güzel çocuk masalı tam da size göre. 

Aslan Olmak İsteyen Eşek Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde sahibi ile birlikte yaşayan bir eşek varmış. Bu eşeğin diğer eşeklerden en büyük farklı, en büyük isteği imiş. Diğer eşeklerin hayali, daha az yük taşımak, daha fazla yiyecek yemek iken, bu eşeğin hayali bir gün aslan olmakmış.

Sahibi bu eşeği Karakaçan diye çağırırmış. Hem çok tembel hem de çok hayalci olan bu eşek, bütün gün gezer, yatar, uyur ve hayal kurarmış.

Kurduğu tüm hayallerde, ormanlar kralı bir aslan olduğunu düşünen Karakaçan, hayallerinde bütün hayvanlara krallık Aslan Olmak İsteyen Eşekedermiş. Sahibi ise bu kadar tembel olmasına karşın onu seviyormuş. Ancak tembelliğine ve hayalciliğine bir çare bulmayı istiyormuş.

Bir gün sahibi Karakaçan’a bir aslan postu getirmiş. Karakaçan bu postu görünce sevinçten havalara uçmuş. Hemen aslan postunun içine girmiş, ‘Nihayet eşeklik etmekten kurtuldum.’ demiş. Şimdi istediğim gibi ormana gidip, aslan gibi yaşayabilirim, diye düşünmüş.

Doğruca ormanın yolunu tutan Karakaçan, az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Orman sandığından daha da uzakmış. En sonunda yorulup, bir ağacın altında uyuyakalmış. Sabaha dek uyumuş.

Sabah olunca Karakaçan uyanmış. Bir de ne görsün. Ormandaki bütün hayvanlar onun başına toplanmış. Bu işe çok sevinen Karakaçan, en sert sesiyle, ‘Ben ormanlar kralı aslanım’ demiş. ‘Hemen kralınıza selam verin’ diye de eklemiş.

Sonra ne olmuş?

Ormandaki hayvanlar, onun aslan olmadığını, aslan postu giymiş bir eşek olduğunu hemen anlamış. Bunun üzerine tilki hemen atlamış: ‘Madem aslansın, aslan gibi kükre bakalım’ demiş. Eşek başlamış ‘aii aii’ demeye. O kadar komik bir ses çıkarmış ki, bütün hayvanlar gülmeye başlamış.

aslan-olmak-isteyen-esek-masali-2Bu sırada, ormandaki hayvanların  arasında durumu izleyen kurt, eşeğin davranışlarına çok sinirlenmiş. Kurdun, kendi olmayı bilmeyen hayvanlara tahammülü yokmuş. Aklı başına gelsin diye eşeği kovalamaya başlamış. K

urttan kaçmak için eşek öyle hızlı koşmuş, öyle hızlı koşmuş ki, göz açıp kapayıncaya kadar sahibinin yanına gelmiş.

Yaşadıklarından ders alan eşek, aslanlığın kendisine göre olmadığını anlamış ve eşek olmaktan mutlu olmayı öğrenmiş. O günden sonra, sahibinin verdiği bütün işleri mutlulukla yapmış ve elindekiyle yetinmenin en güzel duygu olduğunun farkına varmış.

Üç Küçük Domuzcuk masalını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Emine

  1 Kasım 2016 at 20:45

  Bu sitedeko masallari begendm gercekten heryerde sacma sapan masallar var

  • Editor

   2 Kasım 2016 at 13:15

   Emine, böyle düşünmen bizi çok mutlu etti. Masalları Cicicee’ye eklerken; şiddet, cinsiyetçilik, hakaret gibi öğelerden temizliyoruz ve çocuklar için daha öğretici bir metin yaratmaya çalışıyoruz. Bunu fark ettiğin için teşekkür ederiz. @Emine

 2. Hüseyin

  17 Ocak 2016 at 18:17

  Masall çok güzel okumanızı istiyorum

  • Editor

   18 Ocak 2016 at 22:48

   🙂 Bu masalı biz de çok seviyoruz Hüseyin. Bunun gibi masalları eklemeye devam edeceğiz 🙂 @Hüseyin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir