Foto Galeri

Astronot Fotoğrafları

Astronot fotoğrafları mı arıyorsunuz? Önce onları tanıyalım. Astronot, uzay çalışmalarına katılmak için eğitim alan ve dünya dışında çalışmalar yapan bilim insanıdır. Astronot yerine kozmonot ya da uzay insanı gibi tanımlamalar da kullanılmaktadır. 

Astronot fotoğrafları çocuklar tarafından çok ilgi görüyor. Önce astronotları tanıyalım. Astronot İngilizce kökenli bir kelime olmakla birlikte, kozmonot Rusça kökenlidir. Rusya ve ABD geniş çapta uzay çalışmaları yapan iki devlet olduğundan, uzay bilimleri konusunda çalışmak isteyenler Rusya ya da ABD’ye gitmektedir.

Türkiye, henüz uzaya kendi imkanlarıyla bilim insanı gönderememektedir. Uzaya kendi imkanlarını ve altyapısını kullanarak çalışmak üzere bilim insanı gönderebilen yalnızca üç ülke vardır. Bunlar: Rusya, Çin ve ABD’dir.

Astronot ya da kozmonot olmak için fizik, matematik gibi alanlardan birinden başarılı bir şekilde mezun olmak gerekir. ABD’nin uzay çalışmalarını yürüttüğü NASA, bu kriterin yanı sıra, astronot olmak için farklı kriterler de aramaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için bu yazıya göz atabilirsiniz: Nasıl Astronot Olunur?

(Not: Astronot fotoğrafları NASA’dan alınmıştır.)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.