Çocuk Bilim

Astronotlar Uzayda Nasıl Yürür?

Astronotlar uzayda nasıl yürür sorusunun cevabını merak ediyor musunuz? Biz çok merak ettik ve sizler için araştırdık. İşte cevabı.

Astronotlar uzayda nasıl yürür?

Uzay Nedir?

Uzay, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir. Ortalama sıcaklığı -271 °C, mutlak sıfır noktası ise -274 santigrat derecedir. Atmosfer ile uzay arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır, fakat Dünya’nın atmosferi yukarı doğru çıkıldıkça incelmektedir. Uzayda tahminen milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Bu tahmini galaksilerin içinde tahminen milyonlarca Güneş Sistemi, gezegenler ve astroitler bulunmaktadır.

Astronot Kimdir?

Astronot, kozmonot ya da uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilen kişidir.

Astronotlar uzayda nasıl yürür?

Uzayda yer çekimi ve oksijen yoktur. Bundan dolayı astronotlar uzayda özel malzeme ve özel kıyafetler kullanırlar. Uzayda yer çekimi olmadığı için uzayda yürümek kolay değildir. Astronotların sırtlarında bulunan özel gaz dolu tüpler bulunur. O tüpleri kullanarak kendilerini o gazın kuvveti ile ileri iterler ve böylelikle yürürler.

Uzay boşluğunda ise adımlarına yalnızca kuvvet uygulayarak yürüyemezler. Uzay boşluğunda hareket etmek için sırtlarındaki tüp gereklidir. Tüpte bulunan gazın kuvveti basınç sağlar ve böylece kişiyi uzay boşluğunda ileri doğru iter.

Kaynak: Martian Archaeology

Uzaya çıkan astronotun kilosu nasıl ölçülür? Kütlenin, çekim gücüyle alakası yoktur. Bir insan uzayda dahi olsa, kütlesi değişmez. Uzay istasyonlarında astronot, bir yandan gerilmiş, diğer tarafı gevşek bırakılmış iki yaya bağlı bir iskemleye oturur. Sandalye serbest bırakıldığında, öne ve arkaya birkaç salınım yapar. Bu salınım ileri ve geri bir tam hareketini tamamladığı zaman süresi ölçülür. İşlem sonunda, kütle kilogram cinsinden hesaplanır ve böylelikle astronotun kilosu ölçülmüş olur.

Uzaya çıkan bir astronot orada üşür mü? Yeryüzünde bulunan bir insanın vücut ısısı, atmosferde çabuk dağılır. İnsan kat kat giyinse bile,  bu ısı kaybı yaşanır. Rüzgâr,  bu kaybı daha da hızlandırır. Ay’da ve uzayda yürüyen bir astronotta ise, durum farklıdır. Astronotların uzay araçları ve giysilerinde, özel izolasyon tasarımları bulunur. Astronotlar, adeta içi vakum olan bir termosun içinde gibidirler. Astronotlar bu yalıtım ile uzayda üşümezler. Çünkü giysileri sayesinde, dışarıya ısı kaybı çok azdır. Hatta kendi vücutları sürekli ısı üretir ve bu durum onların, üşümekten çok daha da sıcaklık hissetmelerine neden olur.

Uzay yolcuğunda astronotlar neden yanlarında normal yiyecekler götüremezler? Uzay gemisinde yapılacak olan yolculuk için, normal yiyeceklerin götürülmesi uygun değildir.  Uzayda yerçekimi yoktur ve bu nedenle bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin, uzayda yolculuk yapacak astronotlar, bir kere yanlarında gizlice sandviç alarak yolculuğa çıkmışlar. Bu durum sonucunda ise, yerçekimi olmaması nedeniyle, sandviçten düşen ekmek kırıntıları, tüm uzay yolculuğu boyunca, uzay gemisinin içinde, havada kalmış.

Astronotlar neden kas geliştirme egzersizi yapar? Yerçekimi olmayan bir ortamda, kaslar alışılmış işlevlerini göremez. Bu nedenle astronotlar, kasları zayıf düşmesin diye, kas geliştirme egzersizleri yapmak zorundadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir