Eğlenceli Bilgiler

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü. Cumhuriyet’i kurduktan sonra yaptığı yurt gezilerinde büyükleri dinlediği kadar, küçükleri de dinler; onların dertlerini, sorunları ve isteklerini saptamaya çalışırdı. Sürekli olarak okulları ziyaret eder, çocuklarla ilgilenirdi. Onlara sorular sorar, doğru yanıtlayanları çeşitli şekillerde ödüllendirirdi.

Atatürk, geleceğimizin güvencesi olan çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesi için büyük çaba gösterdi. Her fırsatta çocuklara olan güvenini dile getirdi. “Ben olsam da olmasam da beni takip edeceksiniz” sözü, Atatürk’ün çocuklara duyduğu güvenin en güzel belirtisiydi.

24 manevi evladı olan Atatürk, çocuklara olan bu büyük sevgisinden dolayı 23 Nisan’ı onlara armağan etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu özel gün ile ilgili kutlamalara katılmak üzere dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen çocuklar ile birlikte kutlanan en büyük çocuk bayramıdır.

Atatürk’ün çocuk sevgisi o kadar büyüktü ki, boş zamanlarınıbn çoğunu manevi evlatlarıyla geçirirdi. Bugünün çocukları, yarının büyükleridir. Türkiye’yi onlar koruyacak, onlar ileriye taşıyacaktır. Bu nedenle çocuklar, bütün güzellikleri ve bütün iyilikleri hak etmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı