Kültür Sanat

“Atla, Bart!” Çocuk Kitabına, Strega Ödülü

İtalya’nın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Strega Ödülü, Türkçeye “Atla, Bart!” olarak çevrilen “Salta Bart!” adlı eser ile Susanna Tamaro’ya verildi.strega ödülü

İtalya’da gerçekleştirilen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı kapsamında verilen Strega Ödülü, daha önce Pavese, Primo Levi, Umberto Eco gibi yazarlara da verilmişti. “Salta Bart!”, ödülü çocuk okuyucuların oylarıyla aldı. İtalya’daki 6-15 yaş aralığındaki çocukların katıldığı oylamada 6-10 yaş aralığındaki çocuklar ile 11-15 yaş aralığındaki çocuklar okudukları kitapları değerlendirdi.

“Atla, Bart!”ın Konusu

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle değişen değerleri konu alan “Salta, Bart!” 10 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Tüm gününü planlayan ve bu program doğrultusunda yaşayan Bart’ın ebeveyni, sürekli işleri nedeniyle seyahat ettiğinden, Bart’a iyi geceler öpücüğünü ancak telefondan ya da tablet ekranlarından gönderebiliyorlar. Hiçbir eksiği yokmuş gibi görünen Bart, kendini çok yalnız ve mutsuz hissediyor. Bir gün parkta yürürken karşısına çıkan Zoe adındaki tavuk, Bart’ı hem mutsuzluğundan hem de yalnızlığından kurtarıyor.

Türkçeye Eren Cendey tarafından kazandırılan “Atla, Bart!”, Can Yayınları’ndan 2015 yılında çıktı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir