Çocuk Haberleri

Ay’da Su İzine Rastlandı

Uzun yıllardır araştırılan Ay’ın yüzeyine saçılmış olan volkanik tortuların önemli miktarda su içerebileceği bildirildi.

ay'da su izine rastlandıScience Daily tarafından yayımlanan makaleye göre, Brown Üniversitesi ve Hawaii Üniversiteleri’nden bilim insanları, uydu verilerini kullanarak yaptıkları araştırmada su izine rastladı. Ay’ın derinliklerinden gelen magmanın patlamasıyla, cam kürecikleri içeren volkanik tortularda suyun sıkışmış biçimde saklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Ay’ın yüzeyinin ısınmasıyla volkanik tortuların bulunduğu enlemlerde ısınma olduğu göz önünde bulundurularak, yörüngesel spektrometre incelemesi yapıldı. Apollo misyonları tarafından Dünya’ya getirilen örnekler üzerinde ise ölçümler yapıldı. Bilim insanları, Apollo 15 ve Apollo 17’nin indiği bölgelere yakın olan bölgeler de dahil olmak üzere, Ay’ın yüzeyindeki volkanik tortuların neredeyse tümünde su izine rastladı. Araştırmaların sonuçları da Ay’ın kabuğunun su bakımından zengin olduğunu gösteriyor.

 

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. bilgili

    11 Ekim 2017 at 22:17

    vayyyyyy canina

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı