Çocuk Haberleri

AYM, Aşı ve Topuk Kanı için Farklı Karar Verdi

Anayasa Mahkemesi, bebeklerden topuk kanı alınması için, ebeveyn rızasının alınmamasının hak ihlali olmadığına hükmetti. Ebeveynlerin istememesi durumunda, çocukluk dönemi aşılarının uygulanmasını hak ihlali sayan AYM, topuk kanını ihlal saymadı.Topuk Kanı

AYM’ye yapılan bir başvuruda, Mersin’de yeni doğan bebeğe sağlık görevlileri tarafından aşı yapılması ve topuk kanı alınması süreci, bebeğin ebeveynleri tarafından reddedildi. Mersin Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, mahkemeden sağlık tedbiri uygulanmasını talep etti. Bunun üzerine Mersin 2. Çocuk Mahkemesi bebek için aşı uygulaması ve topuk kanı alınması konusunda sağlık tedbiri uygulanmasına karar verdi. Karara yapılan itirazın reddedilmesi üzerine, bebeğin ebeveynleri Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, bebeğin maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının, zorunlu aşı uygulaması yönünden ihlal edildiğine karar verdi. Ancak zorunlu topuk kanı uygulamasının ihlal olmadığına hükmetti. Ayrıca ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına karar verildi.

Geçtiğimiz yıl, bebeklerini zorunlu çocukluk dönemi aşılarını yaptırmayı kabul etmeyen bir ebeveyn de AYM’ye başvurmuş ve başvurusu kabul edilmişti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir