Çocuk Kulübü

Ayrımcılığı Önlemek İçin Her Çocuğun Bilmesi Gereken 13 Şey

Güzel ve mutlu bir hayat yaşamamız için hepimizin eşitliğe ihtiyacı var. Diğer canlılarla birlikte yaşadığımız bu dünyada, mutlu olabilmemiz için tüm canlıların özgür yaşam hakkına saygı duymalı ve bu hakkı savunmalıyız.

Dünyadaki en yaygın ayrımcılık türlerinden biri kadın – erkek eşitsizliği. Buna cinsiyet ayrımcılığı da deniyor. Cinsiyet ayrımcılığını ve cinsiyetçiliği önlemek için, bilmen gereken bazı önemli şeyler var. Hadi hemen okumaya başla!

1.Bedenini tanımaktan utanma. Kadın ve erkeklerin bedenleri arasındaki farkları ve bunların nedenlerini öğren.


2. Şiddetten kaçın! Fiziksel olarak güçsüz olan ya da kırılgan olan arkadaşlarınla dalga geçme, onlara şiddet uygulayanlara karşı çık.

Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


 

3.Meslek seçerken cinsiyetçi düşünme. Erkekler de hemşire olabilir. Tıpkı kadınların futbolcu bakkal olabileceği gibi.Cinsiyet Ayrımcılığı


4.Kız çocuklar bebeklerle, erkek çocuklar ise topla oynar düşüncesi yanlıştır. Hem bebeklerle hem de toplarla oynayabilir, ilgini çeken her işi yapabilirsin.Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


5. Cinsiyet ayrımı yapan cümleler kullanma. “Erkekler ağlamaz”, “Kız gibi küsme” gibi cümleler yanlış ve cinsiyetçidir.

Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


6. Unutma ki, kadınlar sadece güzel, sevimli ve kırılgan değildir. Onlar ayrıca güçlü, enerjik, zeki ve komiktir. Erkekler de sadece güçlü ve hareketli değildir. Onlar ayrıca kırılgan, utangaç ve duygusaldır.Cinsiyet Ayrımcılığı


7. Hiç kimseyi cinsiyetine göre yargılama. Biriyle kadın ya da erkek olduğu veya öyle hissettiği için dalga geçmek ve onu yargılamak çok yanlıştır. Böyle davranan arkadaşlarını uyar.

Cinsiyet Ayrımcılığı


8. Televizyonda ya da internette gördüklerine duyarlı ol. Şiddet içeren ya da kadınları veya erkekleri aşağılayan programlardan uzak dur.

Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


9. Eşitlikten yana olduğun için kendinle gurur duy. Hiç kimsenin dil, ırk, yaş ya da cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğrayamayacağını tanıdığın herkese anlat.

Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


10. Vücudunu sev. Herkesin farklı özellikleri vardır. Erkek olduğun için iyi futbol oynamak ya da kadın olduğun için özenli giyinmen gerekmez. Kadınlar futbol oynayabilir, erkekler de çok özenli giyinebilir. Önemli olan ne yapmak istediğindir.

Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme


11. Ağladığında, sevindiğinde, kırıldığında ya da öfkelendiğinde bunu göstermekten utanma. Kadınlar sevindiklerinde istedikleri gibi kahkaha atabilir, erkekler de üzüldüklerinde istedikleri kadar ağlayabilir. Önemli olan duygularını gösterirken, kimseyi kırmamaya çalışmandır.

Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol


12. Hiçbir şeyin senden daha değerli olmadığını unutma. Kendini sevmek, kibirli bir davranış değildir. Kendini sevmeden, başkalarını sevemeyeceğini aklından çıkarma.

Kalbinin Sesini Dinle


13. Cinsiyetçi sözler söyleyen, başka cinsiyetleri aşağılayan ya da akran zorbalığı yapanlara karşı mücadele et. Unutma; istediğin gibi giyinebilir, istediğin mesleği yapabilir, istediğin şeylerle ilgilenebilir ve istediğin gibi yaşayabilirsin.

Kız ya da erkek olduğun için veya “kız gibi”, “erkek gibi” davrandığını söyleyerek kimse seni yargılayamaz. Sen de kimseyi yargılama ve bu yargılarla mücadele et. Çünkü ancak o zaman özgür ve mutlu olabilirsin 🙂

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.